Ecevit’in kurtardığı kayalığı işgal ettiler

Ecevit’in kurtardığı kayalığı işgal ettiler
Daha önce 18 adayı işgal eden Yunanistan’ın Muğla’da yer alan Plati kayalığını işgal ettiği ortaya çıktı. 1999 yılında dönemin Başbakanı Bülent Ecevit’in kurtardığı kayalığın işgali Yunan bakan yardımcısının ziyaretiyle ortaya çıktı.

Yunanistan askeri güçlerinin Muğla’da yer alan Plati kayalığını işgal ettiği ortaya çıktı. Daha önce 18 adayı işgal eden Yunan güçlerinin skandal hamlesi Yunanistan Savunma Bakanı Alkiviadis Stefanis'in ziyareti ile ortaya çıktı. Bakan yardımcısının ziyaretinin 14 Mart tarihinde gerçekleştiği öğrenildi. Yunan Savunma Bakanlığı ziyareti internet sitesinden yayınladı.

Sözcü gazetesinden Saygı Öztürk’ün haberine göre, Kelemez (Kalimnos-Kilimli) Adası ile Keçi Adası arasında bulunan Plati Kayalığı 2 kilometre uzunluğunda, 0,5 Km. eninde.

1923 Lozan Antlaşması ile İtalya'ya verilmeyen ve 1947 Paris Antlaşması ile egemenliği Yunanistan'a devredilmeyen Plati Kayalığı, 12 Adalara bağlı ya da bitişik adacık statüsünde bulunmuyor.

MÜDAHALE SİNYALİ

Kardak krizinden 3 yıl sonra Mayıs 1999'da Plati Kayalığı'nı iskana açmaya çalışan Yunanistan'a, Ecevit Hükümeti tarafından sert tepki verilmişti. Bülent Ecevit Atina'nın girişimini “kabul edilemez” olarak nitelemişti.

ECEVİT UYARMIŞTI

Kardak Krizinden 3 yıl sonra, Mayıs 1999'da Plati Kayalığı'nı bir Yunan balıkçıya kiralayarak iskana açmaya çalışan Yunanistan'a, Ecevit Hükümeti tarafından sert tepki verilmiş ve Atina’nın Ankara’daki Büyükelçilik Müsteşarı Michael Christides Dışişleri Bakanlığı'na çağrılarak uyarılmıştı.

Ecevit, Atina'nın girişimini “kabul edilemez” olarak nitelemiş, Dışişleri Bakanı İsmail Cem de “Plati Kayalığı üzerindeki haklarımızı kaybetmemiz mümkün değil” diyerek sert tepki vermişti.

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hüseyin Kıvrıkoğlu da, “Yunanistan bu girişimi sürdürürse bundan 3-4 yıl önce ne olduysa yine aynısı olur. Türkiye gerekeni yapar” diyerek Kardak krizinde olduğu gibi Türkiye'nin müdahale edeceğini vurgulamıştı.

Ecevit Hükümeti'nin sert tepkisi üzerine 1999 yılında geri adım atan Yunanistan'ın, Plati Kayalığı'na 2006 yılında konut ve kilise inşa ederek kayalığı iskana açtığı uydu fotoğraflarında görüldü.

Yunan Savunma Bakanı Yardımcısı Alkiviadis Stefanis'in, 14 Mart 2020'de ziyaret ettiği Muğla Plati Kayalığı'ndaki kilisede Yunan bayrağının dalgalandığı ve kayalığın Yunanistan tarafından işgal edildiği açıkça görüldü..