Emniyette sivil memurlar eylem başlattı

Emniyette sivil memurlar eylem başlattı
Emniyet Genel Müdürlüğü’ne bağlı birimlerde çalışan sivil memurlar, 12 Eylül’de çıkarılan yönetmelikle getirilen saç, favori, bıyık ve kıyafet sınırlamasına karşı eylem başlattı.

Emniyet Genel Müdürlüğü’ne bağlı birimlerde çalışan sivil memurlar saç, favori, bıyık ve kıyafet sınırlamasına karşı eylem başlattı. Emniyet Teşkilatı Sendikası’nın çağrısıyla başlatılan eylem 15 Nisan 2022 tarihinde başlatılmıştı. Başlatılan eyleme ilişkin ANKA Haber Ajansı’na konuşan Emniyet Teşkilatı Sendikası Başkan Yardımcısı Akif Demircioğlu, yönetmeliğin 12 Eylül darbesi döneminde çıkarıldığını dile getirerek şunları kaydetti:

“40 yıl önce darbeci Kenan Evren tarafından çıkarılmış bir yönetmeliktir. Memurun faulünden (favori) saçına, sakalına, kıyafetine, kravatına, ayakkabısına, çorabına kadar. Kadın memurların da aynı şekilde. Müthiş bir kısıtlama getirmektedir. “

“DARBECİ KENAN EVREN''İN İHTİLAL ÜRÜNÜ YÖNETMELİĞİNİ KABUL ETMEDİĞİMİZİ DİLE GETİRDİK”

Devamında ise Demircioğlu şunları söyledi:

Darbeci Kenan Evren’in ihtilal ürünü yönetmeliğini kabul etmediğimizi dile getirdik ve bununla alakalı nisan ayı içinde sendikamız yönetim kurulu bu kıyafet yönetmeliği kısıtlamalarına uymayacağımız şekilde eylem kararı aldık.

“Bugün işyerime gittiğimde sakalım olsa da kravat takmasam da aynı işimi yapmaya devam ediyorum. “ diyen Demircioğlu şu ifadeleri kullandı:

Olduğunda da yapıyorum, işlerim aksamıyor. Öyle bir yönetmelik ki Danıştay her gün bir maddesini, bir paragrafını iptal ediyor. Çeşitli kişiler buna dava açıyorlar. Tutulan tutanaklar, açılan soruşturmalar Danıştay’a intikal ediyor. Danıştay her seferinde zaten bir hukuki boyutu olmayan bu yönetmeliğin her yıl bir cümlesi ve paragrafını iptal ediyor ama devletimiz bu yönetmeliği halen 40 yıldır kaldırmıyor. Yürürlükte tutmaya devam ediyor.

“O GÜN YANLIŞ KES YA DA BİRAZCIK BIRAK, CEZA ALIRSINIZ”

Demircioğlu, yönetmelikle erkek memurların favorilerin boyutundan bıyığının dudak hizasını geçmemesine kadar karışıldığını kaydederek, “O gün yanlış kes ya da birazcık bırak sana tutanak tutar ve ceza da alırsınız. Ancak sendikalarımız eylem kararı aldığı zaman bu cezalar mahkemeler tarafından anında iptal ediliyor” dedi.

Demircioğlu, yönetmeliğin uygulanabilir olmadığını ve anlam taşımadığını vurgulayarak, şunları belirtti:

“Yönetmelik diyor ki takım elbise giyeceksin. İş kıyafeti farklı ev kıyafeti farklı. Ben mesela günlük hayatta kot pantolon giyiyorum. Takım elbise almam gerekiyor. Ama bana devletin verdiği giyecek yardımı yıllık 26 lira. Ben bu 26 lira ile bir çorap dahi alamazken ne kadar takım elbise alacağım. Polislerde ve askerlerde, üniformalı mesleklerde devlet tamamen karşılıyor kıyafetlerini. Ayakkabısından tutun, şapkasına kadar devlet tarafından verilmekte ama diğer sivil memurlara verilmiyor. Üzerimizden alınıyor.”

“SAYIN İÇİŞLERİ BAKANIMIZ ÇİZMELERİNİ GİYİYOR, ''İMDAT'' DİYENİN YARDIMINA KOŞUYOR”

Demircioğlu, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya “Sayın İçişleri Bakanımız Süleyman Soylu çizmelerini giyiyor, ‘imdat’ diyenin yardımına anında koşuyor. Biz de bugün Sayın Bakanımıza ‘imdat’ diyoruz. Sayın Bakanım gerek Emniyet Teşkilatı Kanunu olsun gerek yönetmelikler olsun biz bu konuda düzenlemeler bekliyoruz. Bugün polis ile sivil memurun maaş farkı 3 bin lirayı buldu. Hatta geçmiştir. Sivil memurlar maaşlarında iyileştirme bekliyor. Sivil memurlar da polis memurları ile aynı işi yapıyor” diye konuştu.