Erdoğan: Devlet kurmaya teşebbüs eden malum bir cahil var!

Erdoğan: Devlet kurmaya teşebbüs eden malum bir cahil var!
Atlantik Konseyi İstanbul Zirvesi'nin ikinci gün oturumunda konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Kuzey Suriye'de devlet kurmaya teşebbüs eden malum bir cahil var. Kendine göre Bakanlar Kurulu falan oluşturuyor. Biz buna müsaade etmeyiz" dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Atlantik Konseyi İstanbul Zirvesi'nde konuştu. İşte Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın o konuşmasından öne çıkan başlıklar:

MALUM CAHİL DEVLET KURACAKMIŞ

"Biz terör örgütleri arasında ayrım yapmadan mücadelemizi sürdüreceğiz. Vatandaşlarımızın yaşama hakkını kast etmeye yönelik atılan adımlarla ilgili, bakın iki gündür sınırlarımıza havan toplarıyla atışlar yapılıyor. İşte şu an belli. Biz bunları karşılıksız bırakabilir miyiz? Gereğini yapıyoruz. Türkiye'nin uluslararası hukuktan doğan haklarını kullanması kadar doğal bir şey yok. Kullanmaya da devam edeceğiz. Tehditler sürdüğü sürece gereken her tedbiri alacağız. Bir terör koridoru oluşmasına asla izin vermeyeceğiz. Kuzey Suriye'de devlet kurmaya teşebbüs eden malum bir cahil var. Kendine göre Bakanlar Kurulu falan oluşturuyor. Biz buna müsaade etmeyiz. Biz bunu karşılıksız bırakmayız. Suriye'nin bölünmesine karşıyız. Suriye'nin toprak bütünlüğünün korunmasından yanayız. Terörle mücadeleyi içeride ve dışarıda sürdürmeye kararlıyız. Tüm müttefiklerimizden dayanışma bekliyoruz.

YPG, PKK'NIN DÜŞÜK ÇOCUĞUDUR

Şu andan itibaren dünya, bu katillerden kurtulacaktır. Sırf DEAŞ ile mücadele ediyorlar diye PYD-YPG gibi terör örgütlerinin temizlik harekatında yer alması doğru değildir. PYD'yi biz tanırız. YPG'yi biz tanırız. PKK terör örgütünün bunlar düşük çocuklarıdır. Onların yetiştirmesidir.

KATİL ESAD DEVLET TERÖRÜ ESTİRMEKTEDİR

Şayet BM Güvenlik Konseyi başta olmak üzere, uluslararası toplum Suriye konusunda dirayetli davransaydı rejim kimyasal silah saldırılarıyla bu zulmü gerçekleştirebilir miydi? Bu benim yaklaşık 6 yıldır işlediğim bir konudur. Uluslararası toplantılarda, G-20 göürşmelerinde işlediğim bir konudur ama sadece kendim söyledim kendim dinledim. Bir sonuç alamadım.  Ben devlet terörünü anlamakta zorlanıyorum. Devlet terörü bundan daha başka nasıl olabilir. Katil Esed, bir devlet terörü estirmektedir. Karşı olmaları gereken en önemli ülke ve lider Suriye'dir. Bununla ilgili adımı kararlı bir şekilde atmış olsaydık, bugün 1 milyona yakın insan Suriye'de ölmezdi. 1.5 milyon insan Lübnan'a, 1 milyona yakın insan Ürdün'e iltica etmezdi.

TRUMP'A ANLATACAĞIM

El Bab ve Dabık, DEAŞ için önemliydi. Şimdi iki önemli yer kaldı. Bir tanesi Münbiç. Sayın Obama'ya defaatle söyledim, Arapların toprağıdır. Burada Araplar boşaltıldı, buraya PYD ve YPG yerleştirildi. Sizden isteğimiz bunları Fırat'ın doğusuna göndermenizdir dedim, ne yazıkki gönderilmediler. Bizim Münbiç'i onlardan temizlememiz lazım. Sonra asıl merkez Rakka. Rakka'da 2500 ile 5000 arasında terörist olduğu iddia ediliyor. Amerika'nın başını çektiği koalisyon ile, Türkiye, ÖSO, biz hep birlikte temizleriz. Bu bizim için zor değil. Başarırız. Eğer Amerika, koalisyon, Türkiye biz bunu başaramıyorsak biz niye varız, olmayalım. Bunu sayın Trump'a da anlatacağım.

AMERİKA'DAN 170 ÜLKEYİ YÖNETİYOR

Amerika'nın Suriye'de YPG/PYD ile hareket etmesi, ittifak umudunu zedeliyor. FETÖ elebaşının Pensilvanya'da terör faaliyetlerine devam etmesi, milletimizi rahatsız ediyor. Böyle bir teröristbaşının Amerika'da besleniyor olması, 170 ülkeyi yönetiyor olması, bizi ciddi manada rahatsız etmektedir.  FETÖ liderinin tutuklanması veya Türkiye'ye iadesi Amerika'dan temel beklentimizdir."

 

  • Yorumlar 21
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş