Erdoğan, Silvan Baraj açılışında konuştu

Erdoğan, Silvan Baraj açılışında konuştu
Silvan Barajı, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın canlı bağlantıyla katılımıyla açıldı. Baraj sayesinde 2.4 milyon dekar tarım arazisi suya kavuşacak.

Silvan Projesi kapsamında inşa edilen Silvan Barajı'nın gövde dolgusu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın video konferans yöntemiyle, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli'nin de tören alanından katılımıyla tamamlandı.

Silvan Barajı’nın açılışına canlı bağlantıyla katılan Cumhurbaşkanı Erdoğan, açıklamalarda bulundu.

Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları şu şekilde:

“GAP'ın en önemli projelerinden biridir. Bu projeler sayesinde bölgedeki tarım üretiminde artış bekliyoruz. Projeleri hızla tamamlıyoruz, elimizdeki kaynağı en verimli şekilde kullanmakta kararlıyız. Silvan Barajı'nı önümüzdeki yılın sonuna kadar tamamlamayı planlıyoruz.

GAP'ın bu emsal eserini süratle bitireceğiz. Buradaki sulama sistemi sayesinde yüzde 60'a varan su tasarrufu yapılacaktır. Ergani Barajı 14.5 milyon metreküplük depolamaya sahiptir.


Geçtiğimiz 18 yılda 118 ayrı tesis hizmete alınmıştır. 123 bin kişinin su ihtiyacı karşılanmıştır. 3 ayrı barajla şehrimizin topraklarının verimini arttırdık. Silvan, Ambar, Kale, Kuruçay barajlarının tamamı da bitme aşamasına yaklaşmış durumdadır. Diyarbakır'da sulanmayan tek karış arazi bırakmayacağız. 13 ayrı sulama projesi de yatırım önceliklerimiz arasında yer alıyor."

 

 

 

Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş