'Esas olan YPG'nin ortadan kaldırılması'

'Esas olan YPG'nin ortadan kaldırılması'
ABD desteğinin örgüte güç kazandırdığını ifade eden Atabay, "Örgüt, küresel çıkar odaklarının hamiliğinde oluşturulan suni bir ordu niteliğindedir" dedi.

Bünyamin ÖZTÜRK / Ankara

Genelkurmay İç Güvenlik eski Şube Müdürü emekli kurmay Albay Ünal Atabay, Suriye'de yaşanan gelişmeler ve burada varlığını sürdüren terör örgütü YPG/PKK'nın yapısı ile ilgili değerlendirmelerde bulundu.

ABD desteğinin örgüte güç kazandırdığını ifade eden Atabay, "Örgüt, küresel çıkar odaklarının hamiliğinde oluşturulan suni bir ordu niteliğindedir" dedi.  Terör örgütü PKK/YPG'nin sözde devletleşme adına önemli yol kat ettiğini aktaran Atabay şunları kaydetti: "ABD'li yetkililerce, terör örgütünün Suriye'deki gücü 60-70 bin arasında değişen rakamlarla telaffuz edilmiş ve bu sayının önümüzdeki dönemde 110 bin seviyesine çıkarılacağı ifade edilmiştir. Eğer silahlı bir örgüt, 100 binler seviyesine çıkartıldığı takdirde, askeri teşkilatlanma mantığına göre, asgari 3 kolordudan müteşekkil edilen düzenli ordu seviyesinde bir birlik anlamına gelmektedir." Terör örgütünün kurulduğu günden bu yana değişen ve gelişen şartlara göre yenilendiğini aktaran Atabay, "Bu kapsamda, ana omurgasını YPG'nin oluşturduğu Suriye Demokratik Güçleri (SDG), geçtiğimiz ay içerisinde yaptıkları bir toplantıda aldıkları kararlar gereği; SDG çatısı altında, kentlerin savunması ve sınır güvenliğinden sorumlu 4 Bölge ve 15 Yerel Askeri Meclisler ile askeri meclislerin bağlı olduğu Genel Askeri Meclis'in kurulduğu bir düzenlemeye gitmişlerdir" diye konuştu. PYD/YPG-PKK terör örgütünün Suriye sahasında bulunan yapılanmasına değinen Atabay, şöyle devam etti:

"12 bin 5 yüz -13 bin YPG'li, 15 bin 4 yüz -16 bin teröristten teşkil edilmiş sınır muhafızları maskesi altındaki düzenli ordu, 25 bin 8 yüz -26 bin teröristten oluşan yerel iç güvenlik güçleri, 5 bin 5 yüz-6 bin teröristi içeren özel kuvvetler ve sözde jandarma/polis özel harekât grupları, aşiretlerden oluşan 12 bin civarında silahlı güç olmak üzere toplamda; 71 bin 2 yüz-73 bin silahlı terörist bulunmaktadır. Önümüzdeki süreçte bu sayının 110 bine çıkarılacağı duyurulmuştur." ABD'nin bu yatırım yaptığı terör örgütünden vazgeçmeyeceğini dile getiren Atabay, şunları kaydetti: "Güvenli Bölge tesis etmekle örgütün varlığı ortadan kaldırılamaz. Güvenli bölgeyi tesis etmek, buralarda devriye dolaşmak ve gözlem noktaları kurmak gibi faaliyetlerle terör örgütünün varlığı ortadan kaldırılamaz. Örgüt, sahadan çekilse dahi tehdit devam edecek ve yapısını-gücünü muhafaza edecektir. Esas olan örgütün varlığının ortadan kaldırılması olmalıdır."