FETÖ'cüler Nazlıgül Üsteğmen'i iftiralarla intihar ettirmişti

29 yaşındaki Üsteğmen Nazlıgül Daştanoğlu'nun Fetullahçı teröristlerin iftirasıyla ordudan atıldıktan sonra intihar etmesinin üzerinden 9 yıl geride kaldı. İşte gencecik yaşta hayatını kaybeden Nazlı Üsteğmen'in hikayesi…

FETÖ'cüler Nazlıgül Üsteğmen'i iftiralarla intihar ettirmişti

FETÖ'den mağduriyet çıkarmaya çalışanlar Nazlıgül Üsteğmen’in hikayesine baksın

7 Kasım 2012’de hayata gözlerini kapatan Daştanoğlu''nun ölümü, FETÖ’nün darbe girişiminin ardından firar ederek Dubai’de yakalanan Afganistan’daki eski Türk Görev Gücü Komutanı Tümgeneral Mehmet Cahit Bakır hakkında açılan davada gündeme gelmişti.

Oda TV’de yer alan habere göre, İddianamede tanık sıfatıyla ifadesine başvurulan acılı anne Nevin Tuna Daştanoğlu, "Kızıma kumpas kurdular. Bilgisayarına cinsel içerikli mesajlar gönderdiler. Meslekten ihraç ettiler. Kızımın intiharının tek sebebi Cahit Bakır ve ismini zikrettiğim komutanlarıdır" demişti.

Anne Daştanoğlu, kızının intiharıyla ilgili o dönem çıkan haberlerden dolayı Kayseri’de yapılan toplantıda Bakır’ın, “Allah taksiratını affetsin, çok da günahı vardı” gibi sözler söylediğini kızının devre arkadaşından öğrendiğini anlattı. Daştanoğlu ayrıca, darbe girişiminin askeri ayağının 1 numaralı ismi olan Akın Öztürk’ün de 2014 yılında Kayseri Hava Üs Komutanlığı’na yaptığı ziyarette kızı hakkında kötü ifadeler kullandığını öğrendiğini aktarmıştı.

NAZLIGÜL ÜSTEĞMEN İNTİHAR ETMİŞTİ

Hava Üsteğmen Nazlıgül Daştanoğlu “disiplinsizlik ve ahlaki nedenler” gerekçe gösterilerek TSK''dan atılmıştı. 29 yaşındaki Daştanoğlu, 7 Kasım 2012''de Kayseri''de bir parkta kalbine tek el ateş ederek canına kıymıştı.

Üsteğmen Nazlıgül Daştanoğlu TSK''dan atılmadan önce Hava Kuvvetleri istihbarat birimleri tarafından, “Neden evlendin, Neden boşandın? Çocuğun velayeti neden sende? Arif neden sana mesaj atıyordu? Evren ile aranda ne var?” şeklinde sorular yöneltildiği ortaya çıkmıştı.

FETÖ artıklarından mağdur yaratılmaya çalıştığı bu günlerde Nazlıgül Daştanoğlu ismini tekrar gündeme geldi. Ölümünün üzerinden 9. yıl geçen Nazlıgül Üsteğmen ile ilgili sosyal medyada bir çok paylaşım yapıldı. 

“ONLAR KIZIMI FETÖ’CÜ ALÇAKLARA KURBAN ETTİ”

Baba Talip Daştanoğlu, gazeteci Ali Avcu’ya yaptığı açıklamada "Ben kızımı Türk Hava Kuvvetlerine verdim onlar kızıma sahip çıkamadı. Onlar Kızımı FETÖ’cü alçaklara kurban etti” ifadelerini kullanmıştı.

Baba Daştanoğlu, kızının mobinge uğradığını belirterek “Sonra kendini bilmez o Teğmen Arif Özal askeri iç hatlardan kızıma cinsel içerikli mesajlar atıyor. Kızım bu mesajlar üzerine önce Arif’i tartaklıyor. Sonra da taciz davası açtık. Ancak İstanbul Barosuna kayıtlı avukat Müşir Deliduman gönüllü olarak davayı takip edeceğini belirtmesi üzerine kendisine vekalet ile birlikte bazı bilgi ve belgeleri vermiştik. Daha sonra açtığımız taciz davasını takip etmeyerek düşmesine sebep oldu. Kendisini azletmemize rağmen kızımla ilgili belgeleri ne mahkemeye ibraz etti nede bize teslim etti. Aklı başında biri böyle bir durum olsa askeriye iç hattından böyle bir mesaj atar mı?” dedi.

Talip Daştanoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Askeri okullardan atıyorlar, sicilini değiştiriyorlar, görevini değiştiriyorlar. Kışladaki bir konferansa cemaatçi birini getirmişler. İnsan kaynaklarıyla ilgili, anlatırken Osmanlıcılığı överek örnekler vermesinin ardından Nazlıgül de söz alarak, ''komutanım'' diyor, ''insan kaynaklarını en güzel değerlendiren ve kullanan Mustafa Kemal Atatürk değil mi?'' diye soruyor. Ve devam ediyor sözlerine, ‘O dönemin şartlarında Türk milletini arkasına alarak zafere ulaştı’ deyince herkes arkasını dönerek Nazlıgül’e garip garip bakıyor.”

15 Temmuz darbe girişiminin başarısızlığa uğramasından sonra kaçarken Dubai''de yakalanan Tümgeneral Mehmet Cahit Bakır’ın Nazlıgül''ün intiharından sorumlu olduğunu belirten Nevin Daştanoğlu, kızına yalvarıp yakardığını ve bir türlü istifa ettiremediğini en sonunda Nazlıgül’ün kendisine “Yalvarırım anne ne olur sen söyleme, sen konuşma senden çok etkileniyorum” diye ağlamasının ardından bir daha kendisinin bu konuda bir şey söylemediğini, ifade edip kızının askerlik mesleğine aşık olduğunu belirtti.

SİLAHINI TESLİM ETMEYİ KENDİNE YEDİREMEDİ

Kız kardeşi Arda Daştanoğlu ise, “Ablam… O bu alçaklara silahını teslim etmemek için çok direndi. O silahını götürüp teslim etmeyi onuruna, gururuna yediremedi” dedi.

Baba Daştanoğlu ise Nazlıgül teğmenin mesleğinden vazgeçmeyip “Evet kızım o şerefsizlere silah teslim etmeyi kendine yediremedi çekti kendini vurdu” diyerek Nazlıgül’ü olur olmaz ithamlar ile sorgulayan Binbaşı Cem Böke ve Yüzbaşı Soner Moroğlu ile birlikte Tümgeneral Mehmet Cahit Bakır’ın yüzüne tükürmek istediğini söyledi.

O İSİMLERE NELER OLDU

Nazlıgül’ün annesi 15 Temmuz’dan sonra mahkemede konuyla ilgili kızının ölümünden, Hava Kuvvetlerindeki sorgucular kadar birinci amiri olan Tümgeneral Mehmet Cahit Bakır’ın sorumlu olduğunu ifade etmiştir. Onun kızı üzerinde aşırı baskı kurduğunu, ayrılmaya zorladığını ifade etti.

15 Temmuz sonrası adı geçen general firar etti ve Dubai’de yakalandı. Halen sürmekte olan davasında bir tanık, sözü edilen generalin Fetullah Gülen ile yakinen tanıştığını ve bizzat onun tarafından evlendirildiğini ifade etti. Ayrıca adı geçen generalin iki kardeşinin de başta FETÖ çatı davasında yargılanan Hidayet Karaca olmak üzere pek çok Fetullahçı örgüt mensubu olduğu bilinen insanla çok sayıda telefon irtibatı olduğu ileri sürüldü.

Mehmet Cahit Bakır halen tutuklu olarak yargılanmaktadır. Yasadışı örgüt mensubu olmak gerekçesiyle TSK’dan ihraç edildi.

“Sorguculara” gelince; Hava Kuvvetleri Komutanlığında, personeli bu şekilde sorgu odalarından geçirenlerden biri hariç tamamı işlem gördü.

Sorgulardan sorumlu olanlardan dönemin Hv. K.K.’lığı İstihbarat Başkanı Tuğgeneral Uğur Buldu, 15 Temmuz’a fiili iştirakten tutuklandı ve TSK’dan ihraç, basına yansıyan haberlere göre Buldu, lojmanlara hayat kadını getirecek kadar da sorgu odalarında sorduğu konulara meyilli biri.

Emin Mert, Kurmay Albay, itirafçı oldu. TSK’dan ihraç,

Üryani Kömbeci, Kurmay Albay, tutuklu, TSK’dan ihraç, Kömbeci, aynı zamanda İzmir Casusluk davasında kumpas yaptığı iddiasıyla da yargılanıyor,

İsmail Aslan, Kurmay Yarbay, tutuklu, TSK’dan ihraç.

Zafer Yılmaz Plt. Kurmay Albay, firar, TSK’dan ihraç.

Tolga Demirkıran, Kurmay Binbaşı, firar, TSK’dan ihraç.

Cem Böker, Kurmay Binbaşı, firar, TSK’dan ihraç. Bahse konu bel altı aşağılık sorularla pek çok askerin psikolojisini bozan, ölümüne sebep olan, hayatını karartan sorguculardan olan Böker’in basında çıkan haberlere göre ta Hava Harp Okulundayken porno film arşivi tuttuğu ortaya çıktı ama bununla ilgili o zaman ona herhangi bir şey yapılmadı.

Saltuk Buğra Arkalı, Kurmay Yüzbaşı, firar, TSK’dan ihraç.

Mustafa Erkurt, Kurmay Binbaşı, TSK’dan ihraç.

Mustafa Kocaman, Kurmay Binbaşı, TSK’dan ihraç.

(Kaynak: Odatv.com)

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar