Filistinliler neden kola dökmüyor

Türkiye’de İsrail karşıtı gösterilerde kolalar sokağa dökülürken Filistinliler ise aynı eylemi gerçekleştirmiyor. Tepkilerin odağındaki Coca-Cola hakkındaki gerçekler ortaya çıktı.

Filistinliler neden kola dökmüyor

Türkiye'deki İsrail karşıtı protestolarda sıkça kolaların sokağa döküldüğünü görülüyor.

Yahudi sermayelere ait olduğu ve İsrail'e para gönderdiği iddia edilen Coca-Cola, internet sitesindeki cevaplarıyla gerçekleri ortaya çıkardı.

ODATV'nin haberine göre; Türkiye’de İsrail karşıtı gösterilerde tepkilerin odağındaki küresel içecek firması Coca-Cola’nın hakkındaki iddialara ilişkin tartışma yaratacak bilgiler açığa çıktı.

Firma Türkiye’de internet sitesi üzerinden yıllardan bu yana merak edilen soruları cevaplandırıyordu. Bu sorular arasında en çok İsrail’in Filistin’de yarattığı savaş ortamının ardından gelen “İsrail’e para gönderiyorsunuz” suçlaması oldu.

Coca-Cola bu iddialara cevap verirken dikkat çeken bir gerçeği de açığa çıkardı.

Firma şirketin sermayesinin söylendiği gibi “Yahudi sermayedarlara ait” olmadığını dile getirirken yüzde 100’ünün halka açık olarak ABD Borsasında işlem gördüğünü aktardı.

Şirketin açıklamalarında Türkiye’deki tepkilerin aksine Filistin’in en büyük işverenlerinden biri olduğu da ortaya çıktı.

Aktarılan bilgilere göre Coca-Cola Filistin’deki 3. en büyük işveren, 5. en büyük yatırımcı olarak biliniyor. Öte yandan şirket 1998 yılından bu yana Filistin’de faaliyet gösteriyor.

Coca-Cola’nın Filistin’de 4 fabrikası bulunuyorken, Koronavirüs öncesi verilere göre Coca-Cola, 600’den fazla Filistinliye iş olanağı sunuyordu.

Ayrıca şirket, faaliyetleriyle ilişkili yan sektörlerden ise 6,500’ün üzerinde aile geçimini sağladığını iddia etti.

Tüm dünya, Filistin’de yaşanan bombalama ve insan haklarına aykırı eylemler için İsrail’e ateş püskürürken, Türkiye’de Coca-Cola’nın protesto edilmesi ise eleştiri konusu oluyor.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar