Hazine'nin kasası bomboş, vur abalıya!

Hazine'nin kasası bomboş, vur abalıya!
CHP'li Osman Budak: 10 ayda 91 bin esnaf kepenk kapattı, iflâs etti. 3 milyon 300 bin kişinin ardından, 1,5 milyon kişiye daha e-haciz gönderildi. Bundan dolayı esnafın kepenk indirmesi hızlanacak.

Fatih Erboz / ANKARA

AKP iktidarı, yaşanan ekonomik sorunlar nedeniyle sıcak paraya ihtiyaç duyunca, tekrar vatandaşa döndü. CHP Antalya Milletvekili Çetin Osman Budak, "Kasa bomboş, sarayın giderlerine karşılamak için de milletin üzerine gidecekler. Vatandaş ödeyecek bu açıkların tamamını onlar kapatacak. Bütçe açığı, hazinenin kasasının bomboş olması, oradaki sıkıntıları giderecek olan yine vatandaş olacak. Vur abalıya" dedi. 

Esnafın dışında Kredi ve Yurtlar Kurumu'ndan kredi alan öğrencilere de e-haciz gönderildiğini kaydeden Budak, şunları söyledi, "3-4 hafta önce, 3 milyon 300 bin kişinin hesaplarına, önceden uyarmadan haciz koyuyorlar. Haciz konunca; meselâ, Maliye Bakanlığı'nın 300 lira alacağı vardı, fakat kişinin hesabında 3 bin lira para var. Tam da o gün, iki bin lira kart borcu var, ya da senet ödeyecek. Bir bakıyor hesabı bloke. Senet protesto ediliyor. Kredi kartı temerrüde düşüyor." 

Bunlar yetmiyormuş gibi, bir kez daha haciz gönderildiğini anlatan Çetin Osman Budak, "Bu sefer, Maliye Bakanlığı'na, ya da kredi borcu olan devlete kim varsa, 1.5 milyon kişinin hesaplarına haciz gönderiyorlar, kilitliyorlar. Üç hesabınız var diyelim bankalarda, hepsine bloke konuluyor. Böyle olunca borcunu ödeyemiyor. Borcunu ödese, zaten gidecek SGK ya da Maliye Bakanlığı'na ödeyecek. Neden ödemesin ki? Piyasa faizi yüzde 14 civarında, devletin uyguladığı faiz ise yüzde 2." diye konuştu. 

Her sene yeniden yapılandırma ve af söz konusu olduğunu da kaydeden Çetin Osman Budak, şunları belirtti: "İnsanlar nasıl olsa bir şey olmaz dediler, onu da beklediler. Ancak bu sefer zaten 10 ayda 91 bin esnaf kepenk kapattı, iflâs etti. Yeni rakamları önümüzdeki günlerde göreceğiz. Zaten esnafın hali ortada, bir de bu e-hacizden dolayı hızlanacak esnafın kepenk indirmesi. Burada şuna dikkat etmek gerekiyor, çok sıkışmış durumda Hazine. Nereden ne bulabiliriz, oradan el atsak onun hesabına, bunun hesabına noktasındalar.

  • Yorumlar 3
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş