Hepsi teker teker bağışıklık sisteminin askerleri. Bol bol alın kışın dinç kalın

Hepsi teker teker bağışıklık sisteminin askerleri. Bol bol alın kışın dinç kalın
Korona virüs salgını sürecinde güçlü bağışıklık çok önemli bir rol oynuyor. Bu dönemde bol bol meyve ve sebze tüketilmesi yönünde uyarılarda bulunan Öğr. Gör. Sema Aykol Faikoğlu, farklı yararlara sahip olan meyve ve sebze renklerinin anlamlarını tek tek açıkladı.

DHA'da yer alan habere göre, Rumeli Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Öğr. Gör. Sema Aykol Faikoğlu, korona virüsten korunmak için güçlü bir bağışıklık sisteminin önemine dikkati çekti.

TURUNCU VE SARI OLANLAR; BETA KAROTEN İÇERİYOR

Meyve ve sebzeleri renklerine göre basitçe dört ayrı gruba ayırabileceğini ifade eden Öğr. Gör. Faikoğlu, “Havuç, tatlı patates, balkabağı, kavun, kayısı, mango gibi turuncu ve sarı olanlar; bağışıklık sistemini de desteklediği kanıtlanmış bol miktarda beta-karoten içerir. Cilde faydaları bilinen C vitamini ise bu grubun üyelerinin en bilinenidir. Aynı zamanda turunçgiller ailesinden olan bu tür meyvelerin ağız sağlığını korumak için de kullanılması önerilmektedir. Kış aylarında yaygınca bulabileceğiniz narenciye ile bağışıklık sisteminizi güçlendirebilirsiniz” diye konuştu.

KIRMIZI LİKOPENLER KANSERE ETKİLİ

Domates, karpuz, pembe greyfurt, guava, kırmızı dolma biber gibi kırmızı besinlerin yıldız antioksidan likopenin baş kaynağı olduğunu söyleyen Faikoğlu, “Bu besinler kansere karşı etkilidir. Hücrelerin yaşlanmasını geciktirir. Bu grubun lezzetli üyeleri güneşin zararlarına karşı cildi korumaktadır. Böylece güneş koruyucuyu atladığınız zamanlarda en azından cildinizi içeriden korumuş olacaksınız” ifadelerini kullandı.

YEŞİL RENKLİLER KATARAKT RİSKİNİ DÜŞÜRÜR

Faikoğlu, yeşil renkli besinler katarakt riskini düşürür diyerek, “Yeşil renkli besinler arasında yer alan brokoli, Brüksel lahanası ve kıvırcık lahana; C vitamini, folik asit ve kanserle savaşan içerikler barındırdıklarından dolayı bu dört grubun lideri konumundadır. Özellikle lütein zengini bu gıdalar katarakt riskini düşürmeye ve maküler bozulmanın azalmasına yardımcı olur” dedi.

MOR VE MAVİ BEYİN SAĞLIĞINA ETKİ EDİYOR

Mavi ve mor olanlar beyin sağlığını iyileştiriyor diyen Faikoğlu, sözlerini şöyle tamamladı:

“Son olarak böğürtlen, mavi yemiş, al üzüm, erik, mor lahana gibi mavi ve mor olanlar ise beyin sağlığını iyileştirdiği, dolaşımı rahatlattığı ve yaşlanmayı yavaşlattığı pek çok çalışmaca kanıtlanmış antioksidanı içerir. Gençlik pınarı diye adlandırılması yanlış olmayacaktır. Ayrıca koyu mavi sebze ve meyveler tüketerek biyolojik saatinize de hükmedebilirsiniz.”

 

Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş
Tüm Hakları Saklıdır ©
Yeni Çağ Gazetesi

İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel: (0212) 452 40 40
Faks: (0212) 452 40 58