İki çocuk öldü o firma ortadan kayboldu

İki çocuk öldü o firma ortadan kayboldu

Kocaeli'nin Gebze ilçesindeki 'şırınga çikolata' üretimi yapılan firmanın mali işler müdürü Yüksel Uçkun, Mert Yağız Köksal'ın (7) ölümünün ardından açıklama yaptı. İmalatı ve satışı yapan Bonart firması sitesinin ise kapatıldığı görüldü.

Yenişehir ilçesi Seyrantepe Mahallesinde yaşayan 7 yaşındaki Umut Bilgi, 25 Kasım 2019'da okul çıkışında, okul yakınında bir marketten aldığı şırınga şeklindeki çikolatanın kapağının boğazına kaçması sonucu 9 gün yaşam mücadelesi vermiş ve  7 yaşındaki Umut Bilgi, 5 Aralık 2019 tarihinde yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamayarak hayatını kaybetmişti.

Ankara Keçiören'de de kantinden aldığı şırınga şeklindeki sıvı çikolatayı yerken, nefes alamayıp, fenalaşan 7 yaşındaki Mert Yağız Köksal ise dün toprağa verilmişti.

Yaşanan iki olayın ardından şırıngalı çikolata imalatı ve satışı yapan Bonart firması sitesini kapattı. toplumsal.com.tr

Firmanın TSE’den Helal sertifikası ve birçok kalite belgesi olduğu ortaya çıktı. 

KANTİNLER VE BAKKALLAR DENETLENDİ!

Ümraniye Belediyesi Zabıta ve Ruhsat Müdürlüğü ekipleri; Ahmet Cevdet Paşa İlkokulu, İnkılap İlkokulu, Şehit Köksal Karmil Ortaokulu kantinleriyle, okullara yakın bulunan bakkal ve kırtasiyelerde denetim gerçekleştirdi. Denetimlerde şırınga çikolata satışı yapılıp yapılmadığı araştırılırken diğer ürünler de incelendi. Kantinlerin ruhsatları da kontrol edildi.
 

"DENETİMLERİN ARTIRILMASI GEREKİYOR"

Veli Ercan Ede, denetimlerin artırılması gerektiğini ifade ederek, "Denetimlerin artırılması gerekiyor. İki çocuğumuz vefat etti. Bunun bu zamana kadar yapılması gerekiyordu. Denetimlerin kantinlerde yeteri kadar yapıldığını zannetmiyorum" diye konuştu.

 

Gıda Dedektifi ve Denetle Proje Yöneticisi olan Musa Özsoy yaptığı paylaşımda konuya ilişkin olarak ''Firmanın TSE’den Helal sertifikası var. Birçok kalite belgesi var. Bu belge ve sertifikaların mesnetinin ne denli boş olduğunu görüyoruz. Tayaş firması ürettiği bu şırınga oyuncakları fuarlarda tanıtıyor. Mert Yağız ve Umut Bilgi’nin ölümü sonrasında da siteyi kapatıp kaçıyor'' ifadelerini kullandı.

Şırıngalı çikolata imalatı ve satışı yapan Bonart firması, Diyarbakır'da yaşayan 7 yaşındaki Umut Bilgi ve Ankara'da yaşayan 7 yaşındaki Mert Yağız Köksal'ın şırınga kapağının nefes borularına kaçarak ölmelerinin ardından web sayfasını kapattı. 

Bu durumun ardına denetle.com.tr sosyal medyadan ''Apar topar gözden kaybolup kaçan bu firma demek ki bir şeylerden çekiniyor. Yalnız şunu bilmiyorlar; İnternetin bir hafızası var. Ürünler Tayaş Gıda firmasına ait Bonart markalı fakat herkes rahat olsun; Helal sertifikalıymış. Neden apar topar sitenizi kapattınız? @TAYASGIDA'' paylaşımında bulundu.

İşte o paylaşım:'SORUMLULUĞUMUZUN ARKASINDA DURURUZ'

'Şırınga çikolata'yı yurt dışına da ihraç ettiklerini belirten Yüksel Uçkun, "Ürünümüz Tarım ve Orman Bakanlığı'nın izni ile üretilmektedir ve birçok ülkeye ihraç edilmektedir. Üzerimize düşen ne var ise yapmaya hazırız, sorumluluğumuzdan kaçmayacağız. Avukatlarımız konuyu yakından takip etmeye devam ediyor. Bu üzücü olay çocuklarımızı teslim ettiğimiz okullarda ilk yardımı bilen hiç kimsenin olmadığını ortaya çıkarmıştır. Okulda öğretmenlerden bir kişi ilk yardımı bilmiş olsaydı belki çocuğumuz yaşıyor olacaktı. Okulun hemen karşısında sağlık ocağı olmasına rağmen olaya zamanında müdahale edilmediği ortadadır. Şirket olarak altını çizerek söylemek istiyoruz ki Adli Tıp raporları netleştikten sonra sorumluluğumuzun arkasında durarak, kamuoyuna gerekli açıklamayı yapacağız" dedi. 

İlgili Haberler