İmamoğlu değişimi bu hafta başlatıyor. Genel Merkezden destek var

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun sık sık gündeme getirdiği değişim çağrıları yanıtsız kalınca, bu hafta değişim için bir manifesto açıklayacağı iddia edildi. Ortaya atılan iddiaya göre İmamoğlu’na CHP Genel Merkezinden de destekçiler var.

İmamoğlu değişimi bu hafta başlatıyor. Genel Merkezden destek var

28 Mayıs seçimlerinden sonra muhalefet cephesinin aldığı yenilgi ile beraber ana muhalefet partisi içinden sık sık değişim mesajları geldi.

Dün ise değişim çağrılarını en fazla dile getirenlerden olan Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan, ‘Adalet ve Değişim’ yürüyüşünü Bolu’dan Ankara’ya doğru başlattı.

Ekrem İmamoğlu ise katıldığı programlar ve röportajlarda sık sık değişim mesajları vermişti.

Diken gazetesinden Altan Sancar ise Ekrem İmamoğlu’nun bu hafta bir ‘değişim manifestosu’ açıklayacağını iddia etti.

Sancar, CHP’nin eski genel başkan yardımcısı, parti meclisi üyesi ve Malatya milletvekili Veli Ağbaba’nın da ‘değişim’ saflarına katılacağını iddia etti.

Sancar’ın haberi ise şu şekilde, “CHP’li İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu tarafından ‘değişim manifestosu’ olarak nitelendirilen açıklamanın bu hafta yapılması bekleniyor. CHP’nin eski genel başkan yardımcısı Veli Ağbaba da ‘değişim’ tarafında yer alacak. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun cumhurbaşkanlığı seçimini Tayyip Erdoğan’a kaybetmesi sonrası, partide ‘değişim’ tartışmaları başlamıştı.

İmamoğlu tartışmanın en güçlü aktörüyken, Kılıçdaroğlu sık sık ‘yola devam etme’ye dair mesajlar veriyor.

28 Mayıs’ın hemen ardından değişim tartışmasını başlatan Ekrem İmamoğlu ve ekibi, bir süredir üzerinde çalışılan ‘değişim manifestosu’nu kamuoyuna açıklayacak.

İmamoğlu, “Nasıl bir değişim?” sorusuna yanıt vereceği açıklamasında görüşlerini ortaya koyacak. Ayrıca CHP’liler ve toplumun görüşlerinin alınması için bir süreç başlatılacak. Açıklamayla ‘birlikte ve ortak akıl ile değişim’ teması öne çıkarılacak.

Partililerin ve yurttaşların görüşlerinin toplanması, açıklanan manifestonun yayınlanması için de bir internet sitesi hazırlandı. Sitenin ‘değişime davet’ vurgusuyla yayınlanacağı belirtildi.

Kılıçdaroğlu’nun kurmaylarından Erdoğan Toprak, “Değişimde yüzde 50+1’e nasıl ulaşılacağının somut bir yol haritasını ortaya koyduğunuz zaman ben buna saygı duyarım” demişti.

AĞBABA DA ‘DEĞİŞİM’ DİYECEK

Öte yandan ‘değişim’ diyenlere yeni bir ismin daha katılması bekleniyor.

CHP’nin eski genel başkan yardımcısı, parti meclisi üyesi ve Malatya milletvekili Veli Ağbaba’nın da ‘değişim’ isteyeceği öğrenildi.

CHP Grup Başkanı Özgür Özel, Burhanettin Bulut gibi daha önce ‘değişim’ diyen isimlere yakınlığıyla bilinen Ağbaba’yla birlikte son dönemde CHP’de yönetim katında görev alan bazı isimlerin de bu çıkışa destek vermesi bekleniyor.

Parti kulislerinde Özel ile İmamoğlu’nun yakınlaşmaya başladığı ve süreç içinde fikir birliği sağlanması halinde ortak hareket edebilecekleri de konuşuluyor.

TUNCAY ÖZKAN’IN KOLTUĞUNA YENİ İSİM

CHP Genel Merkezi cephesindeyse Engin Özkoç’ün örgütlerin başına getirilmesi sonrası bir partiliye daha boşalan bir koltukta görev verilecek.

CHP Ankara Milletvekili Okan Konuralp’in birkaç gün içinde, Tuncay Özkan’dan boşalan medya ve kurumsal iletişimden sorumlu genel başkan başdanışmanlık görevine getirilmesi bekleniyor.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar