İmzasız ihbar mektupları artık dikkate alınmayacak

İmzasız ihbar mektupları artık dikkate alınmayacak
İmzasız ihbar mektuplarıyla yaşanan mağduriyetlere resmen son verildi. Resmi gazetede yayınlanan kanunla birlikte, imzasız ihbar mektupları artık dikkate alınmayacak.

FETÖ’cü darbe girişimi sonrasında, çok sayıda masum vatandaş imzasız ihbar mektubuyla gözaltına alınmıştı. 7 Eylül’de gazetemiz yazarları ve Ülkücü camianın önde gelen isimlerine de aynı yöntemle kumpas kurulmuştu.

RESMİ GAZETEDE YAYINLANDI

Başbakan Binali Yıldırım imzasıyla yayınlanan genelgede, "İdarelere verilen dilekçelerden; sahibinin adı, soyadı ve imzası ile iş veya ikametgah adresi ihtiva etmeyenler incelenmeyecektir" denildi. Genelgede şu ifadelere yer verildi: "Demokratik katılımı sağlayan araçlardan dilekçe hakkı, başta Anayasamız ve 3071 sayılı Dilekçe Hakkının Kullanılmasına Dair Kanun olmak üzere ilgili mevzuatta düzenlenmiştir. Mezkur Kanunun 4'üncü maddesi uyarınca yetkili makamlara verilen dilekçelerde; dilekçe sahibinin adı, soyadı ve imzası ile iş veya ikametgah adresinin belirtilmesi gerekmektedir.

Terör örgütleri veya Milli Güvenlik Kurulunca Devletin milli güvenliğine karşı faaliyette bulunduğuna karar verilen yapı, oluşum veya gruplarla mücadele, idarelere dilekçe verilmek suretiyle de desteklenmektedir. Ancak bu kapsamda; söz konusu örgüt, yapı, oluşum veya gruplara üyeliği, mensubiyeti veya iltisakI yahut bunlarla irtibatı olduğu iddia edilen kişilere ilişkin olarak idarelere verilen dilekçelerden; sahibinin adı, soyadı ve imzası ile iş veya ikametgah adresi ihtiva etmeyenler incelenmeyecektir."

  • Yorumlar 6
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.