İngiliz derin devletinin önerileri!

A+A-
Arslan BULUT

Avrupa Parlamentosu’nda bir İngiliz milletvekili var. Adı Andrew Duff. Son günlerde, Meclis’te gece yarısı çıkarılan yasayı Anayasa Mahkemesi’ne götüren CHP’yi Türkiye basınına açıklamalar yaparak eleştiriyor, “CHP, AB sürecini anlamıyor. CHP’nin bu zihniyeti artık bizi şaşırtmıyor” diyor.
Duff, “HSYK’yı anlamak için Şemdinli’ye bakmak yeterli. Ferhat Sarıkaya’yı meslekten ihraç ettiler. Bu, Kurul’un bağımsızlığı hakkında bize önemli ipuçları veriyor. Yapmaları gereken tek şey var; o da, Türkiye’nin istikrarlı gidişatının önüne geçmek değil, destek vermektir” ifadelerini kullanıyor.
Duff, bu sözleri “misafir olarak geldiği Bilgi Üniversitesi’nde” Zaman muhabirine söylüyor.
Duff, şöyle devam ediyor: “Türkiye artık Kemalizm’i ciddi biçimde tartışmak zorunda. Kemalizm’in tepki veren bir ulusalcılığa kaydığını hepimiz biliyoruz. Bu, büyük bir yanlış.”

* * *

Peki kimdir bu Andrew Duff?
İngiltere kraliyeti tarafından “Tanrıya ve Emperyal Hedeflere Hizmet” rütbesi ile ödüllendirilmiş, Türkiye-AB Ortak Parlamento Komitesi Başkan Yardımcılığı yapmış bir Avrupa Parlamentosu Milletvekili..
2005 Eylülü’nde şu konuşması ile öne çıkmıştı:
 “Türkiye, Avrupa’nın gerçek partneri olabilmek için klasik milliyetçi Kemalizm’le mücadele etmelidir. Devletin gücü azaltılmalıdır. Kemalizm reforme edilmeli ve bu eski liderin fotoğrafları kamu binalarının duvarlarından indirilmelidir. Türkiye, artık Kemalizm’de değişme gereğiyle yüzleşmeli. Sadece yasalar, anayasa değil Kemalizm kültürü ve felsefesi de değişmeli.
Atatürk büyük adamdı, ülkesini batılılaştırmak istiyordu. Ancak, 1920’lerden kalan birçok devletçi yapı hâlâ duruyor. Atatürk batılı bir sistem getirmeye çalıştı ama, otoriter ögeleri de 1930’ların Avrupası’ndan aldı. (Faşizm ve nazizmden demek istiyor) Atatürk yaşasaydı AB ile üyeliği imzalayabilir miydi diye sormak lazım. Bence hayır. Orduda ve bürokraside Erdoğan’ın AB ile görüşmeleri başlatma çabalarını baltalamak isteyenler var. Ordunun görevi gizli devlet olmak değil.
Atatürk, vatandaşların devlet için olduğuna inanıyordu. Avrupa’da ise devletin vatandaşlar için olduğuna inanırız. Vatansever olabilirsiniz, ama öncelikli işimiz Avrupalı olmak. Bunun vatanseverlikten taviz olduğunu düşünenler var. Örneğin CHP Kemalizm’in modernleşmesine karşı. Baykal, entelektüel olarak verimli değil.
Türkiye’nin merkeziyetçi yönetim yapısından adem-i merkeziyetçi yapıya geçmeye ihtiyacı var. Diyarbakır’da bölgesel otonomiye varacak şekilde merkeziyetçi yapının değişmesi iyi olur. Bunu sadece Güneydoğu için değil, diğer bölgeler için de öneriyorum.”
Özetle, İngiliz derin devletinin adamı,  “Cumhuriyetin kuruluş felsefesinden, Atatürk’ten, ulus devletten, üniter devletten vaz geçeceksiniz, federasyona dönüşeceksiniz!” diyordu.
Abdullah Öcalan da benzer şekilde bir iç konfederasyondan bahsediyordu!

* * *

28 Kasım 2001 tarihli Le Soir gazetesi, Andrew Duff’un Türkiye ziyareti sırasında  “Kıbrıs’taki Türk askeri varlığını kısıtlamak için Avrupa askerlerinin Adaya gönderilmesi” ni önerdiğini yazmıştı.
Duff, Boğaziçi Üniversitesi Avrupa Çalışmaları Merkezi ve TÜSİAD tarafından 4 Mayıs 2002 tarihinde düzenlenen Kıbrıs’ın Avrupa Birliği üyeliğini konu alan konferansta da,  “Kuzey Lefkoşa yamacındaki Türk bayrağı bu sene Türk askerler tarafından tekrar boyanmamalıdır. Boya Yeşil Hattın güney tarafında yapılan Türk karşıtı propagandaları yok etmek amacıyla Kıbrıslı Rumlara bağışlanmalıdır” demişti.

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları