İşsizlik maaşı ne zaman yatıyor? İşsizlik maaşı ne zaman yatacak? İşsizlik maaşı ayın kaçında yatacak?

İşsizlik maaşı ne zaman yatıyor? İşsizlik maaşı ne zaman yatacak? İşsizlik maaşı ayın kaçında yatacak?
Çalıştıkları işyeri veya kurumdan ayrılan, çıkarılan vatandaşlara yeni bir iş bulana kadar belirli süreler dahilinde işsizlik maaşı veriliyor. Bunun için yapılması gereken şey ise işten çıkarılış veya ayrılış tarihinden sonraki 30 gün içinde İŞKUR birimine başvurmak. Peki İşsizlik maaşı ne zaman yatıyor? İşsizlik maaşı ne zaman yatacak? İşsizlik maaşı ayın kaçında yatacak?

İşsizlik maaşı almaya hak kazanan vatandaşların hesaplarına temel ihtiyaçlarını giderebilecekleri ölçüde belirli süreler arasında işsizlik maaşı ödenir. Bu maaş her ayın belirli günlerinde vatandaşların hesaplarına yatmakta. İlk defa işsiz kalan ve işsizlik maaşından yararlanmak isteyen vatandaşlar ise, İşsizlik maaşı ne zaman yatıyor? İşsizlik maaşı ne zaman yatacak? İşsizlik maaşı ayın kaçında yatacak? sorularının cevaplarını araştırıyor. İşte işsizlik maaşıyla ilgili tüm detaylar…

İŞSİZLİK MAAŞI NE ZAMAN YATIYOR?

Her ayın 5’inde işsiz kalan vatandaşların hesaplarına yatırılan işsizlik maaşları PTT şubelerinden alınabilmekte. İşsizlik maaşının yatırıldığı ayın 5'i hafta sonuna denk geliyorsa, o haftadan sonraki ilk iş günü ya da ileri bir tarihte nüfus cüzdanıyla PTT şubesine giden hak sahibi maaşını kolaylıkla çekebilmekte.

issizlik-maasi-ne-zaman-yatacak.jpg

Altı ay süreyle işlem görmeyen hesaplardaki ödenekler İşsizlik Sigortası Fonuna sigortalı bazında emanet olarak alınmaktadır. Beş yıllık dönemde başvuran sigortalı işsizlere hak etmiş oldukları işsizlik ödenekleri emanet hesaptan ödenmektedir. Söz konusu süreyi geçirenlere ödeme mahkeme kararıyla yapılabilmektedir.

İŞSİZLİK MAAŞI NE KADAR SÜREYLE ÖDENİR?

Kanunda yer alan diğer şartları taşınması kaydıyla işten ayrılış tarihinden önceki son üç yıl içinde;

600 gün sigortalı olarak çalışıp işsizlik sigortası primi ödemiş olan sigortalı işsizlere 180 gün,
900 gün sigortalı olarak çalışıp işsizlik sigortası primi ödemiş olan sigortalı işsizlere 240 gün,
1080 gün sigortalı olarak çalışıp işsizlik sigortası primi ödemiş olan sigortalı işsizlere 300 gün, süre ile işsizlik ödeneği verilmektedir.

isssizlik-maasi-ne-zaman-yatiyor.jpg

İŞSİZLİK MAAŞINDAN KİMLER YARARLANABİLİR?

İşsizlik maaşı, işsiz kalan bir sigortalı çalışanın uğradığı gelir kaybını önlemek ya da en aza indirmek adına, kendisinin ve aile bireylerinin ihtiyaçlarını karşılayabilmesi için devlet tarafından ödenen maaştır. Belirli şartları yerine getiren işsizler bu maaşı almaya hak kazanır.

issizlik-maasi-ayin-kacinda-yatacak.jpg

4447 sayılı İşsizlik Sigortası Kanunu'na göre;

– İşsizlik sigortası kapsamında bir işyerinde çalışırken çalışma istek, yetenek, sağlık ve yeterliliğinde olmasına rağmen, kendi istek ve kusuru dışında işini kaybedenler,

– Hizmet akdinin feshinden önceki son 120 gün içinde prim ödeyerek sürekli çalışmış olmak kaydıyla son üç yıl içinde en az 600 gün süre ile işsizlik sigortası primi ödemiş olmalıdır,

– Hizmet akdinin feshinden sonraki 30 gün içinde başvuruda bulunulmalıdır. Başvuruda gecikilmesi halinde geçen her gün için işsizlik ödeneğinden faydalanılamayacaktır.

Bu şartların sağlanması halinde işsizlik maaşından yararlanılmaktadır.

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş