Finansın kalbindeki isimden büyük çıkış: Özel bankalar da indirsin

Finansın kalbindeki isimden büyük çıkış: Özel bankalar da indirsin

İstanbul Ticaret Odası Başkanı (İTO) Şekib Avdagiç kamu bankalarından sonra özel bankalarında firmaları yatırıma teşvik etmek ve desteklemek amacıyla faiz oranlarında indirime gitmelerini istedi.

Özel bankalar da indirsin

Kamu bankaları kredi faiz oranlarını indirmesine ilişkin İTO Başkanı Şekib Avdagiç’ten dikkat çeken bir çıkışta bulundu.

Şekib Avdagiç sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada açıklamada, ”TCMB’nin faiz indirim kararının, kamu bankaları tarafından desteklenmesi iş dünyamızın yeni yatırımlarını teşvik edecek. 200 baz puana kadar faiz indirimi, kredi kullanan firmaların maliyetlerini düşürecek. Şimdi bu indirimi diğer tüm bankalara yayma zamanı” ifadelerini kullandı.

NE OLMUŞTU:

Kamu bankaları bugün kredi faiz oranlarında ürün ve vade yapısına göre 200 baz puana kadar değişen oranlarda indirim yapmıştı.

Ziraat Bankası, VakıfBank ve Halkbank tarafından yapılan ortak açıklamada, 22 Ekim itibarıyla kurumsal kredi faiz oranlarında ürün ve vade yapısına göre 200 baz puana kadar indirim yapıldığı belirtilmişti.

Konut kredileri faiz oranlarında ise 26 Ekim''den itibaren geçerli olmak üzere 1 milyon TL altı tutarlarda yüzde 1,29, 1 milyon TL üzerindeki tutarlarda yüzde 1,34 faiz oranlarının uygulanmaya başlanacağı bildirilen açıklamada, "Bankalarımız, bugüne kadar olduğu gibi bugünden sonra da ülkemiz ekonomisinin ve istihdamının güçlendirilmesine katkı sağlamaya, müşterilerimizin ve firmalarımızın yanında olmaya devam edecektir." ifadelerine yer verildi.

İlgili Haberler