İYİ Parti'den hükümete yakın takip

İYİ Parti'den hükümete yakın takip
İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Aytun Çıray ve Konya Milletvekili Fahrettin Yokuş, TBMM'de soru önergesi verdi

Alp Eren Kaya - Bilun Çelik / ANKARA

İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Aytun Çıray, Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) militanlarına Türk vatandaşlığı verildiği iddialarını Meclis gündemine taşıdı.

TBMM Başkanlığı'na verdiği soru önergesinde Reuters Haber Ajansı'nın Suriye'de ÖSO militanları ve aileleriyle yaptığı röportajı kaynak gösteren Çıray, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ve Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ve Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay'a iddiaları sordu.

"Meclis gündemine taşıdığımız iddialar, Türkiye'yi uluslararası hukuk önünde zor duruma düşürecek kadar vahimdir" diyen Çıray, şunları vurguladı:

"Bahse konu haberde militanların ölmesi halinde ailelerine şehit maaşı bağlandığı, vatandaşlık verildiği ve Türkiye topraklarında ev hediye edildiğine yer verilmiştir. Milletimiz ekonomik krizin altında ezilirken ÖSO'ya servet dağıtılıyor. Sığınmacıların bir bölümü, Türkiye'den Türklerden daha iyi koşullara sahiptir."

Aytun Çıray, Hulusi Akar ve Fuat Oktay'dan şu sorulara yanıt vermesini istedi:

"Medyada iddia edildiği gibi Özgür Suriye Ordusu militanlarına Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığı verilmiş midir? Medyadaki iddia doğru ise kaç ÖSO militanın ve ailesine Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığı verilmiştir? ÖSO militanlarının eğitim, donanım, ikmal ve iaşeleri için ne kadar para harcanmıştır? ÖSO militanlarına bugüne kadar maaş ve sosyal güvence (SGK, Emekli Sandığı, BAĞ-KUR vs.)  imkânı sağlanmış mıdır?

Sağlandıysa bu tutar ne kadar TL'dir? ÖSO militanları sağlık hizmetlerinden faydalanmış mıdır? Faydalandılarsa hizmetlerin tutarı güncel rakamlarla kaç TL'dir? ÖSO militanları veya ailelerinin ikamesi için konut kiralanmış ya da satın alınmış mıdır? Şayet bu imkânlardan herhangi birisi sağlandıysa kaç adet konut sağlanmış ve bunun güncel rakamlarla devlet hazinesine olan maliyeti kaç TL'dir?"

"MİLLİYETÇİ MEMURLAR İSTİFAYA ZORLANIYOR"

Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi ile birlikte bakanlıkların yeniden yapılandırılması ile başlayan kadro tartışmalarını takip eden İYİ Parti Konya Milletvekili Fahrettin Yokuş, Sanayi ve Ticaret Bakanlığı'nda birçok üst düzey görev yapmış milliyetçinin şimdi alt düzey görevlere çekilerek istifaya zorlandığını söyledi.

Sorunu soru önergesiyle TBMM'ye taşıyan Yokuş, şöyle dedi:

"Birçok memur arkadaşımız daha önce üst düzey yani genel müdürlükten başlayarak daire başkanlığına kadar geniş bir yelpazede görev yaptı. Şimdi bu arkadaşlarımız il dışına görevlendiriliyor, ya gidin ya da emekli olun demek isteniyor."

Sanayi ve Ticaret Bakanı Mustafa Varank'a yönelttiği soru önergesiyle konuyu net bir şekilde ortaya çıkarmak istediklerini ifade eden Yokuş, müşavir kadrosundayken başka yerlere ve özellikle il dışına görevlendirilen çalışanlarının birçoğunun milliyetçi olmasının kendilerini üzdüğünü ve buna müdahale etmek zorunda kaldıklarını belirtti.

"Bu arkadaşlarımız daha önce genel müdürlük, daire başkanlığı da yapmış üst düzey kamu çalışanları" diyen Yokuş, şöyle devam etti:

"Bu arkadaşlarımız müşavir kadrosundaydı. Ancak şimdi yeni uygulamayla il dışında yaptıkları görevin altında bir kadro ile görevlendiriliyorlar. Bunu araştırdık. İl dışına göndermenin temel nedeni emekliliği gelen arkadaşlarımızın bir an önce emekli olmalarını sağlamak. Bu arkadaşların birçoğunun daha önce olduğu gibi milliyetçi olmaları üzücü. Bu nedenle bunun peşini bırakmayacağız."

Yokuş, Sanayi ve Ticaret Bakanlığı'nın yaklaşık 90 çalışanının durumunun bu şekilde olduğunu belirtti.

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş