Kılıçdaroğlu: "3,5 milyon Suriyeli daha gelecek"

Kılıçdaroğlu: "3,5 milyon Suriyeli daha gelecek"
Partisinin grup toplantısında konuşan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 3,5 milyon Suriyelinin daha Türkiye'ye geleceğini ifade ederek AKP'nin Suriye politikalarını eleştirdi.

Kılıçdaroğlu'nun açıklamalarından satır başları şöyle:

"Adalet Yürüyüşü'nün ikinci yılındayız. O yürüyüşe katılanlardan ne yazık ki aramızdan ayrılanlar oldu. Hepsine Allah'tan rahmet diliyoruz.

Siyasal idamlar asla ve asla toplumun kabul edeceği bir şey değildir. Derin travmalara sebep olur. Mursi, bir darbeyle devrildi. Darbeye karşı çıktık. Darbeyle yargılanırken 2 değerli milletvekilimi Mısır'a gönderdim. 'Oradaki yetkililerle görüşün' dedim. Siyasi idamlar bir toplumda büyük yaralar açıyor. Gönül isterdi ki Mursi, bir törenle defnedilseydi. Sadece ailesine haber verilerek defni yapıldı. Bunu doğru bulmadığımı ifade etmek isterim. Mursi ile dünyalarımız çok farklıydı."

"Bir grup akademisyen Barış Bildirgesi’ne imza attığı için tutsak. Bir sanığa mahkeme 30 ay verdi. Avukatı ‘benzer davada beraat verildi siz niye böyle yaptınız’ deyince hakim ‘o beraat kararı o mahkemenin ayıbıdır’ dedi. Bu hakimin ayıbıdır. Adaleti mahkemede yargıç dağıtır, onlar sıradan insanlar değillerdir. Her yerde oturup kalkamazlar, karar verirken de üstlerine gölge düşmesini istemezler. O nedenle yargı, yargıç önemlidir.

Bu memlekette 'kriz var' demek yasak. En tepedekinden en aşağıdakine kadar herkes biliyor. Bir yabancı haber ajansının muhabiri de olmak üzere 50'den fazla kişi hakkında BDDK suç duyurusunda bulundu. Neden? Ülkede kriz var dediler diye. İçlerinde Mehmet Sönmez, Merdan Yanardağ, Sedef Kabaş gibi insanlar var. Suç duyurusunda bulunacaksan memleketi bu hale getirenler hakkında suç duyurusunda bulun. Mutfaklarda yangın var.

Bakınız 1974 Kıbrıs Barış Harekâtı, dış politikada attığımız en önemli adımlardan biridir. 1974-2019 hiç kimsenin burnu kanamadı. Kıbrıs politikasının artık değişmesi lazım. Yeni bir hamlenin atılması gerekiyor. Bu yapılmazsa ileride çok daha büyük sorunlarla karşı karşıya kalacağız.

Uluslararası haklarını kullanmaktan aciz bir hükümet var.

Daha kötü bir tablo; Doğu Akdeniz’de şimdi büyük petrol ve doğalgaz yatakları var. Amerika orada, Mısır, İsrail, Yunanistan, Güney Kıbrıs yönetimi orada. Orada olmayan tek ülke Türkiye. Neden yok? Akdeniz’in bir bölümünde Türkiye var, tam simetriğinde Mısır var. Mısır neden önemli? Akdeniz’de Mısır ile bir anlaşma Akdeniz’de pek çok sorunu çözer. Dışlanan, itilen, kakılan bir tek Türkiye. Orada Kıbrıs Türklerinin hakkı hukuku yok mu? Beklentileri yok mu? Adalar işgal edilir seyrederler, Doğu Akdeniz’de dışlanır seyrederler. Türkiye uluslararası arenada yalnızlığa itiliyor. AKP’li kardeşler, gittin oy verdin, iktidara getirdin, eyvallah. Sormayacak mısın kardeşim 12 ada işgal edilirken sen ses çıkarmayacak mısın kardeşim?’ diye.

Sana Suriye’ye kim gir dedi? Egemen güçlerin maşası olursanız başınıza bu gelir. Suriye’ye silahlar nereden gidiyordu? Suudi Arabistan’dan geliyordu, Türkiye’den geçiyordu. Şimdi Suudi Arabistan’la arası kötü.

Elalemin kayığına binersen memleketi buraya götürürsün.

Mısır’la uğraşacaksın, bir Almanya ile, Rusya ile uğraşacaksın. Hadi buyur uğraş bakayım. Biri diyor ki benim kayığıma bineceksin, diğeri diyor ki hayır benimkine bineceksin. Çünkü senin kayığın yok. Nereye gideceğini bilmiyorsun. Orduyu mahvettin. Orduda pilot kalmadı. Vicdan sahibi AKP’li kardeşime sesleniyorum. 17 yılda bu ülkeyi bu hale kim getirdi?"

“3.5 MİLYON SURİYELİ DAHA GELECEK!”

"Ben kimseye düşman değilim. Ben bu ülkeyi bu hale getirdi onu sorgulamak istiyorum. İdlib’de de sıkışıyoruz şimdi. Ne ağır silahları çıkarıyorlar ne teröristleri çıkarıyor. Şimdi karadan Esad, havadan Rusya vuruyor. 3 buçuk milyon Suriyeli daha gelecek. Sarayda oturanlar ne yapıyor? Efendim Trump’la, Putin’le görüştüm. Sana Suriye’ye kim gir dedi? Egemen güçlerin maşası olursanız başınıza bunlar gelir. Suriye’ye silahlar nereden geliyordu? Suudi Arabistan’dan gelip Türkiye’den gidiyordu.

Şimdi Suudi Arabistan düşmanımız. Dış politika sıradan bir olay değildir. Milli olmak zorundadır. Eğer bize danışsalardı sakın Suriye’ye girmeyin derdik. Suriye bizim komşumuz. Oradaki yangın bize sıçrayacak. Suriye’de yangın çıkıyor, benzinle gidiyoruz. İnsanlar ölüyor. Batının egemen güçleri silah vermiş. Burada da güçler saldırıyor Allah Allah diye. Neden birbirlerini öldürüyorlar? Egemen güçlerin maşası olursanız böyle olur. Neden diyordum dış politikanın 180 değişmesi lazım."

  • Yorumlar 8
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş