KKTC Cumhurbaşkanı Akıncı, Binali Yıldırım'ı yalanladı

KKTC Cumhurbaşkanı Akıncı, Binali Yıldırım'ı yalanladı
KKTC Cumhurbaşkanı Akıncı, Binali Yıldırım'ın "Rum lider sigara içmek için çıktı" iddiasını yalanladı. Akıncı, Şimdiye kadar hiçbir toplantıda böyle ara verilmedi. Rum lider sigara içmek isteseydi ara verir biz de çıkardık" dedi.

KKTC Cumhurbaşkanı Akıncı, Rum liderin müzakere masasını terk etmesiyle ilgili detayları anlattı. Akıncı, "Anastasiadis, Rum meclisinin 'Enosis referandumunun (Kıbrıs'ın Yunanistan'a bağlanması) Rum okullarında kutlanması' kararının yanlış bir karar olduğunu söyledi. Bu düşüncesini sadece kapalı kapılar arkasında değil, toplumuna da söylemeli ve gereğini yapmalı" dedi.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, İki Toplumlu Barış İnisiyatifi-Birleşik Kıbrıs heyetini Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda kabul etti. Cumhurbaşkanı Akıncı kabulde yaptığı konuşmada, Perşembe günkü görüşmede taraflar konuştuktan sonra Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide'nin Rum meclisinin "Enosis referandumunun (Kıbrıs'ın Yunanistan'a bağlanması) Rum okullarında kutlanması" yönünde aldığı kararın Kıbrıslı Türkler arasında haklı bir kaygı oluşturduğunu ve bu kaygının bertaraf edilmesi için bir şeylerin yapılması gerektiğini söylediğini aktardı. Akıncı, bu sırada Rum lider Anastasiadis'in, Eide'nin sözünü kesip, "Benim artık söyleyecek bir şeyim yok" diye bağırdığını ve kapıyı arkasından sert bir şekilde vurup çıktığını anlattı.

Rum liderin toplantıyı terk etmesi üzerine yapılacak bir şey kalmadığına işaret eden Akıncı, "Rum liderin kapıyı arkasından sert bir şekilde vurarak çıktığı o toplantının o hâlini gördükten sonra oradan ayrıldık" diye konuştu.

Rum lider Anastasiadis’in "ara verildiği sırada çıktığı"na yönelik iddialarına değinen Cumhurbaşkanı Akıncı, "Şimdiye kadar hiçbir toplantıda böyle ara verilmedi. Rum lider sigara içmek istediğinde, sigara paketini gösterir ve ara veririz, biz de öyle çıkarız" ifadelerini kullandı.

"Eide’nin bu gerçeği neden sakladığını kendisine sormak gerekir"

Toplantının adabının bozulduğu noktayı Eide’nin açıklaması gerektiğini söyleyen Akıncı, Eide’nin bu gerçeği neden sakladığını kendisine sormak gerektiğini vurguladı.

Bir gazetecinin "Eide’nin Akıncı'nın toplantıdan çıktığına" ilişkin açıklamalarının sorulması üzerine Akıncı, şu yanıtı verdi:

"Toplantıda Eide’nin, ‘Bu soruna bir çare bulunması lâzım. Kıbrıslı Türklerin bu kararla ilgili algısını düzeltmemiz lâzım’ dediği esnada Rum lider, Eide’nin sözünü kesti. Ardından da kapıyı vurup çıktı gitti. Biz ne yapacaktık? Hiçbir şey olmamış gibi devam mı edelim? Bu toplantılara bir saygı temelinde yaklaşırız. O çerçevede hareket ederiz. Muhataplarımızın böyle davranması da şarttır. Kim çıktıydı, kim kaçtıydı noktasında tartışma çıkarıp asıl sorunu da kimse unutturmaya çalışmasın. Bütün bunlar neden yaşanıyor? Ortada 67 yıl sonra ve tam müzakerelerin en yoğun bir noktasında ELAM gibi bir partinin peşinden sürüklenip giderek bu şekildeki bir durumu yaratan biz mi olduk? Onun için bu konuda herkes elini vicdanına koyup değerlendirme yapsın ve bu adanın geleceği için samimiyetle çalışsın."

İlgili Haberler
Kıbrıs'ta Türk tarafı görüşmeye katılmayacakRum lider Anastasiadis sigara içmek için dışarı çıkmış!
  • Yorumlar 13
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.