Kuyumcular bile bu tuzağa düştü! Altın alırken dikkat

Kuyumcular bile bu tuzağa düştü! Altın alırken dikkat

İzmir'de kuyumcuları radarına alan dolandırıcılar, genellikle tecrübesiz çalışanları tuzağa düşürerek sahte altınları gerçekmiş gibi çok sayıda kuyumcuya satarken, kuyumcular diken üstünde satış yapıyor.

İzmir'in Konak ilçesindeki Kemeraltı Çarşısı'na dolandırıcılar dadandı. Dolandırıcılar, çok sayıda kuyumcuya sahte altını gerçekmiş gibi satmayı başarırken, kuyumcular 100 bin TL'nin üstünde parayı da dolandırıcılara kaptırdı.

Bir dolandırıcının, sahte altınları tarihi Kemeraltı Çarşısı'ndaki kuyumcuya sattığı anlar kameralara yansıdı. Görüntülerde bir kişinin, 14 ayar olduğu yalanıyla kolyeyi satmak istediği, o esnada tezgahta bulunan kuyumcu çalışanın kolyeyi önce tarttığı, sonra da gerçek olup olmadığını anlamak için mihenk taşında test ettiği görüldü.

DOLANDIRICILARIN AKILALMAZ OYUNU

Kuyumcu çalışanı daha sonra parayı dolandırıcıya teslim etti. Tecrübesiz tezgahtarı gözüne kestiren dolandırıcı, bir gün sonra kılık değiştirip yine aynı kuyumcuya geldi. Gözlük takan ve bir gün önce dolandırdığı tezgahtarın yüzüne bakmamaya çalışan dolandırıcı, yine kolye satmak istediğini belirtiyor ve aynı şekilde benzer kolyeyi mihenk taşında deneyip altın suyunda test eden tezgahtar, yine dolandırıcının oyununa gelerek parayı teslim ediyor. Üst üste iki gün dolandırıcıya 30 bin liranın kaptırıldığı anlar ise iş yerindeki kameralara yansıyor.

aw231336-12.jpg

"ATÖLYE KISMINDA ART NİYETLİ, BİZİM ATÖLYECİ VE KUYUMCU ARKADAŞLAR VAR"

Dolandırıcıların çalışanın tecrübesizliğinden yararlandığını ifade eden kuyumcunun sahibi Erol Doğan (42), olayın Kurban Bayramı'nın 2. ve 3. günü yaşandığını söyledi. Doğan, işin içinde art niyetli kuyumcu ve atölye çalışanlarının olduğunu iddia ederek, "Bunların atölye kısmında art niyetli, bizim atölyeci ve kuyumcu arkadaşlar var. Üretimi, kaplaması, kuyumcu olmadan normal yoldan geçen bir vatandaş bunu yapamaz, beceremez. Bizleri mağdur ediyorlar. Deneyimli arkadaşlar test konusunda biraz daha şüpheci. Ürüne biraz daha baktığımızda anlayabiliyoruz" diye konuştu.

aw231336-11.jpg

Sahte altına profesyonelce bir kaplama yapıldığını ve zor anlaşıldığını aktaran Doğan, "Dolandırıcılar, işten anlamayan, deneyimsiz arkadaşımıza '14 ayar ürün' diye satmak istemiş. Arkadaşımız hesaplamış, ondan sonra almış. Arkadaşımız, kendince taşa sürme testimiz var onu yapmış ama altın sonucunu veriyor. Ertesi gün yine aynı şekilde benzer bir ürünü getirmiş, test ettik altın çıkmadı. Bunlar bir şebeke. 30 bin lira zararımız var. Bu tür olaylar sıklıkla yaşanmaya başladı. Dövizdi, sahte dolardı, sahte euro, böyle şeyler satmak istiyorlardı. Şimdi hedefleri biziz, sahte altın. Tabii deneyimsiz elemanları fark edince böyle bir şeye giriyorlar. Zor ayırt ediliyor. Ben iş yerinde olsaydım ateşe sokardım. Ortasını iki makasla kesip, kesik yerinden taşa sürüp testini yapmak gerekir. Çok profesyonelce bir kaplama yapıp, görüntüyü kaybettirmiyorlar. Bu işi bilenler yapıyor. Art niyetli bizim kuyumcu atölyecilerimiz, art niyetli kuyumculuğun içinde olan atölyeler, onlar yapıyorlar" dedi.

aw231336-10.jpg

Erol Doğan, sahte altın için üç aşamalı bir testin olduğunu söyleyerek meslektaşlarına şu öneride bulundu:

İlk başta taşa sürersin, o birinci test olur; yüzeysel bir testtir. Çok şüphelenirsen bir üründen, onun atölye kısmı vardır. Ateşle test yapılır. Orada zaten kaplamaysa atar kendini. Bir de en garantisi olan şey, ürünü ortadan kesip makasın kestiği yerden, tam ortasından sürerek test yapılmalıdır.

aw231336-08.jpgaw231336-06.jpg

aw231336-04.jpg

aw231336-03.jpg

aw231336-02.jpg

aw231336-01.jpg

İlgili Haberler