Meral Akşener'den çarpıcı Erdoğan açıklaması

Meral Akşener'den çarpıcı Erdoğan açıklaması
İYİ Parti lideri Meral Akşener, canlı yayında açıklamalarda bulundu. Akşener, "Erdoğan beni rakip görmek istemediği için şahsıma iftiralar atılıyor" dedi.

İYİ Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı adayı Meral Akşener, Star TV'de yayınlanan Seçim Özel programında Nazlı Çelik'in sorularını yanıtladı.

Akşener'in açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

Ben Sayın Gül’ün adaylığına karşı çıkmadım. Abdullah Bey’in, Saadet Partisi’nin adayı veya 100 bin imzayla aday olmasının doğru olacağını söyledim. Çünkü Ekmeleddin Bey’in vakası var önümüzde. Bugün seçimlere baktığım zaman, haklı olduğumu görüyorum. Kendimi bile çatı adayı olarak kabul etmezdim.

"ERDOĞAN BENİ RAKİP GÖRMEK İSTEMEDİĞİ İÇİN İFTİRALARA MARUZ KALIYORUM"

Yazılara, sosyal medyaya baktığınız zaman şaşkınlığa düşüyorsunuz. Selahattin Demirtaş’la ilgili sorulan soruya şöyle bir cevap verdi. Bu adam iyi hal kağıtı almış, Cumhurbaşkanı adayı olmuş, kampanya sürecinde hapiste olması bizi dış dünyada nasıl gösterir dedim? Beni neredeyse PKK’lı ilan edeceklerdi.

Ben sadece ilkeler üzerinden konuştum. Bunun üzerine beni AKP’liler PKK’lı yaptı, bir kısmı FETÖ’cü yaptı, Pervin Buldan faili meçhulcu yaptı. Bunun sebebi Sayın Erdoğan’ın ikinci turda karşısında beni görmek istememesi.

"MERKEZ SAĞDAN DA DEMOKRATLARDAN DA OY ALIYORUM"

Seçim ikinci tura kalacak, bunu herkes kabul etmiş görünüyor. İkinci tura da kendimin kalacağını ön görüyorum. Çünkü ben merkez sağ ve muhafazakar demokratlardan oy alabilecek bir adayım. Kıyılardan oy alabiliyoruz, Haziran’da muhalefete oy vermiş, AKP’li vatandaşlardan da oy alabiliriz.

Kürt seçmen Meral Akşener’e oy vermez diyorlar. Ben 8 ay İçişleri Bakanlığı yaptım. Erbakan’ın döneminde yaptım. Siz Erbakan’ın hiç hukuk dışı terör mücadelesi yaptığını duydunuz mu?

Beni eleştiren Pervin Buldan, Meclis Başkanlığı yaparken bana çok adaletli olduğum için teşekkür etmişliği var. Kocası rahmetli olduğu zaman kim İçişleri Bakanı’ydı? Erdoğan’ın kabilesinde şimdi o kişi.

Demokrasi mücadelesi verdiklerini söylerken, seçmenlerinin oyunun ceplerinde olduğunu söyleyerek Kürt vatandaşlara büyük bir saygısızlık yapmaktadır. Eskiden ağalık sisteminden şikayet ederken, bugün bu tavrın takılması çok manidar.

Biz şuan birinci turu konuşuyoruz. İkinci turda Kürt seçmen, Erdoğan’a oy verecek midir? Bunun cevabını ikinci turda herkes görecektir.

"KÜRT SORUNU OLARAK TANIMLAMIYORUM"

Ben Kürt sorunu olarak tanımlamıyorum. Kürt sorunu diye tabir ederseniz, Alevi sorunu diye tabir ederseniz, bir bütünün Türkiye’ye sorun olduğunu söylersiniz. Bunun çözümü siyasidir.  Bu ülkede adalet yoksa, hukuk yoksa, ben bir Türk’üm benim de sorunlarım var. Mesele etnik değil yani. Adaleti uygulayacaksınız, ekonomik bir model getireceksiniz. Böylece Batı’daki yaşıtlarıyla rekabet edebilecek.

"MUHARREM BEY'E DESTEK VERİRİM"

Ben en başından hem şahsi olarak, hem parti lideri olarak açıkladım destek vereceğimi. Seçmenlerimden oy isteyeceğim, hem çalışacağım. Ekmeleddin Bey’e bile çok çalıştık. Yardımcılık işine parti divanında tartışmamız lazım. Çok bir şey de belli değil, meclisten daha çıkmadı.

Bizim aldığım oylar MHP ve AKP seçmeninde geliyor. Bu insanlar CHP seçmenine oy verir mi? Bilemiyorum.

Milliyetçi kesimi çok iyi tanıyorum, 28 Şubat Dönemi’nde muhafazakarların yanında yer aldım. Onların vicdanında varım, çok iyi biliyorum. Dolayısıyla ikinci turda kesinlikle kazanacağım, manipülasyon yapan anket firmaları tarafından bile söyleniyor.

"DEVLET BU KADAR GAYRI CİDDİ YÖNETİLEMEZ"

2,5 yıldır bana FETÖ’cü diyorlar. Ben diyorum ki bu devlet bu kadar gayri ciddi yönetilemez. Bu kadar iftira atılıyorsa, bunun gereğinin yapılması lazım. Türkiye’de ciddiyet eksikliği var, gayri ciddilik fazlasıyla var. Sayın Başbakan verecek bunun talimatını o zaman beni tutuklasınlar. Bu devleti iki paralık eden bir söylemdir.

Ben FETÖ’yü bir kere gördüm. Beni MHP’li Celal Adan götürdü. 2002’den 2007’e kadar Erdoğan başta olmak üzere herkesin, bürokraside bunlarla el sıkışması üzerine, devletin geldiği nokta ortada.

"DAVULLA ZURNAYLA TERÖRLE MÜCADELE YAPILMAZ"

2015 seçimlerinde, madem ben karışık ilişkileri olan insanım, niye madem bana Başbakan yardımcılığı teklif ettiniz?

Terör ile yapılan operasyonlara kesinlikle ‘yanlış yapıyorsunuz’ demeyiz. Ama ciddiyet lazım, bu işler davulla zurnayla yapılmaz. Oradaki insanlar ana kuzuları. Bizim onları gözümüzden esirgememiz lazım. Ama dış politika ve terör mücadelesi kesinlikle iç politikaya malzeme edilmemeli. Allah aslanlarımızın yardımcısı olsun!

Çözüm Süreci olduğu zaman, MHP bu müzakereyi AKP’nin yapmasına karşı çıktı. Hesabın sandıkta görülmesini istedi. Başarılı olursa MHP’nin dükkanı kapatacağını, başarılı olmazsa AKP’nin dükkanı kapatacağını düşündü.

Bir siyasi olayı, tüccar mantığıyla çözemezsiniz. Kakara kikiriyle çözemezsiniz. 2002’de sıfır terör vardı. Sonra nasıl bu duruma geldik? Hendekler sırasında Bitlis’e gittik, benden büyük bir abimiz geldi. Dedi ki, “Tam 12 km yol yürüdüm” niye deyince “Hendek kazıldı” dedi. Gittik valiye söyledik, valiler, ” Hükümet bize kafanızı çevirin talimatını verdi” dediler.

"ASKERİN SİYASETE KARIŞMASI İÇ HUKUKTA YASAK"

Apolet olayının olmaması gerekiyordu. Askerin siyasete karışması zaten iç hukukta yasak. Ama bu ülkede ordu Ergenekon’la, Balyoz’la yıprandı. Genelkurmay Başkanını, terörist diye içeri attılar.

Profesyonel ordu sistemi devam etmeli. Mantıklı olanı budur. Bedelli bekleyenler de zengin çocukları değil. Şimdi bir de Kandil Operasyonu var. Asker olmayanlarla olanlar karşı karşıya geliyor. Bu olmaması gerekir. Ama herkesin de askerlik yapması gerekiyor. O manevi bir duygu. Bunun orta yolunu bulacağız.

Ben HDP’nin barajı geçebileceğini düşünüyorum. Herhangi bir ittifak içinde yer alsalardı, belki oylarını konsolide edemeyebilirlerdi.

"ERDOĞAN'IN YEDEK PLANLARININ OLMASI, SEÇİMİN İKİNCİ TURA KALACAĞINI BİLDİĞİNDEN"

Erdoğan’ın A,B,C planlarının olması, seçimin zaten ikinci tura kalacağını kabul ettiği anlamına geliyor. Ayrıca Millet İttifakı’nın da üstün geleceğini düşünüyor. Kaybedeceğini bildiği için, erken seçim tehdidini yaptığını düşünüyorum.

Milletvekili adayı olmayıp, benim Cumhurbaşkanı olacağıma inandıkları için dışarıda kalmış genç pırıl pırıl insanlar var. Türkiye’de siyaset yaşlandı. Ben gençlerin partimizin önemli sahipleri olmasını istiyorum. Bana herkes rakip olabilir, parti liderliği için.

"ERDOĞAN'IN YOLUNA ÇÖP KAMYONU KOYULDUĞUNU İSPATLASINLAR"

Fatma Şahin mahkemeye gidecekmiş, çöp kamyonu olayıyla ilgili, buyursun gitsin! Ben zaten valiye ve belediye başkanına sadece ‘Yazıklar olsun’ dedim. Neymiş bunu Sayın Erdoğan’a da yapmışlar, hadi kanıtlasınlar! İsmail Kahraman bana neler dedi, ben sadece ‘Melam’ dedim. Mahkeme benim haksızlığıma hükmetti.

"EKONOMİYİ TOPARLAYACAĞIZ, FORMÜLÜMÜZ VAR"

Borçlar lüks tüketim için harcanmış paralar değil. Bu borç Gazi aileleri var, Şehit aileleri var… Temel ihtiyaçlarına harcamışlar. Zaten bankalar bu borçları tahsilat şirketlerine satıyor. Onda biri paraya. Biz bu borçları sileceğiz. Borçlar 8 milyar TL tutuyor. Bu para 2018 bütçesinin yüzde biri.

Her yıl 50 milyar dolarlık yatırım yapacağız. 2002’den beri 2,5 trilyon dolar kaynak üretmiş Türkiye. Büyük projeler havaalanı, köprü, yol gibi olayları devlet yapar. Ama yandaşlara yaptırılmış, garanti verilmiş. Suriyelilere 150 milyar TL harcanmış. İsrafı, yolsuzluğu engelleyeceğiz. Ekonominin güven vermesi lazım.

"ÜLKEYİ GENÇ BİR TAKIM YÖNETMELİ"

Ben İYİ Parti’nin Genel Başkanı’yım. Siyaseti bırakmak ya da devam ettirmek gibi bir talebim yok. Partiyi kurma sebebim, arkadaşlarım. İddialı bir şekilde yola çıktık. 2,5 yıldır torunumu sadece 1,5 ay görmüşüm. Misyonum genç bir takıma, ülkeyi teslim etmek.

Tülbent sembolünü çok sevdiğim bir hocam buldu. Tülbent; emeği, barışı, helali simgeliyor.

İlk icraatım Kuleli ve Işıklar Askeri Liseleri’ni açmak. Şeker fabrikalarını geri alacağım. Bölünen üniversiteleri tekrar birleştireceğim.

"DEMOKRASİYİ TAM OLARAK TAHKİM ETMİŞ PARLEMENTER SİSTEM LAZIM"

Çok net kuvvetler ayrılığını temsil eden, demokrasiyi tam olarak tahkim etmiş bir iyileştirmiş parlementer sistemin kurulması gerektiğini düşünüyorum. Ve bunun da çok hızlı olması lazım.

Affın çok dikkatli konuşulması lazım. Sayın Bahçeli’nin ortaya koyduğu talebin hemen hayata getirilme şansı yok. 24 Haziran’dan evvel affın çıkmasını istiyor.

Biz de parti olarak bir çalışma yapıyoruz. Tam çalışma yapmadan, bir şeyler söylemenin doğru olmadığını düşünüyorum. Aileleri beklentiye sokmanın hoş olmadığını düşünüyorum.