Diyanet açıkladı: Tekneyi hayırsever verdi. O hayırsevere gariban doyur denebilirdi

Diyanet’te tartışmalara neden olan tekne kiralamaya ilişkin açıklama geldi. Günlüğü 35 bin TL olan teknenin bir hayırsever tarafından verildiği belirtildi. Akıllara ise söz konusu hayırsevere neden tekneye vereceği parayla gariban doyurması hayır işlemesi söylenmediği geldi.

Haber Giriş: 8 Mayıs 2021 Cumartesi - 09:44
Son Güncelleme: 8 Mayıs 2021 Cumartesi - 09:45
Takip Et
Diyanet açıkladı: Tekneyi hayırsever verdi. O hayırsevere gariban doyur denebilirdi

Sözcü'den Mert Öz'ün haberine göre; Diyanet TV'nin, Ramazan yayınları dolayısıyla günlük kirası 35 bin lira olan gezinti teknesini bir aylığına kiraladığı iddialarına açıklama geldi.

Diyanet İşleri Başkanlığı "Diyanet Tv’de canlı olarak yayınlanan ‘İftarı Beklerken’ adlı programla ilgili medyada çıkan haberlere ilişkin aşağıdaki açıklamanın yapılmasına ihtiyaç duyulmuştur" diyerek şu ifadeleri kullandı:

"Söz konusu haberler gerçeği yansıtmamakla birlikte kamuoyunu da yanlış yönlendirmektedir. ‘İftarı Beklerken’ adlı programımızın yayınlandığı mekan, hayırsever bir vatandaşımızın sağladığı imkânla hazırlanmış olup Diyanet İşleri Başkanlığı ve Vakıf Medya A.Ş tarafından söz konusu yere herhangi bir ödeme de yapılmamıştır."

Diyanet'e kiralanan teknenin kaç liradan kiralandığı ticari sır gerekçesiyle açıklanmadı.

Diyanet TV'nin Boğaz manzaralı iftar yayınlarının sadece tekne kirası, uydu ve diğer yayın maliyetinin bir milyon liranın üzerinde olduğu tahmin ediliyor.

2018 yılında Türkiye Diyanet Vakfı'nın iştiraki olarak kurulan Diyanet TV, üç yılda sermayesini 275 bin TL'den 25 milyon 275 bin TL'ye çıkardı. Diyanet TV'nin yayıncı şirketi Vakıf Medya'yı yöneten Türkiye Diyanet Vakfı'nın mütevelli heyeti başkanlığı görevini Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş yürütüyor.

İLGİLİ HABERLER