Yeni Çağ Gazetesi

Kavanozu tam 350 liraya satılıyor. Talepler patladı

Karadeniz’de palamut bolluğu yaşanmasıyla birlikte, balıkçılar lakerda yapıp satmaya başladı. 2 kilogramlık kavanozlara koyulan lakerdalar 350 liradan satılıyor. Balıkçılar, bu sıralar gelen yoğun talebi karşılamakta zorlanıyor.

1.03.2021 10:46:00

Kavanozu tam 350 liraya satılıyor. Talepler patladı

DHA’da yer alan habere göre, Karadeniz Bölgesi’nde palamutun bolluğu tezgahları şenlendirdi. Balıkçılar, palamuttan lakerda yapıp satmaya başladı. Özenle yapılan ve zahmetli bir yapımı olan lakerda yok satıyor.

Lakerdanın iyi olması için palamudun irisi ya da torik olması şart. İlk olarak dilimler halinde kesilen balıkların omurilikleri ince uçlu bir tel yardımıyla temizleniyor. Balığın temizlenmesinin ardından 3 gün buzlu suda bekletiliyor. Ardından lakerdanın en önemli kısmı tuzlama işlemine geçiliyor. Tuzlanan balıklar buzdolabına kaldırılıyor. Dinlenmeye alınan balıklar daha sonra saklama kaplarına konularak hazır duruma geliyor. Lakerda, 2 kilogramlık kavanozlarda 300- 350 liradan satışa sunuluyor.

"250-300 PALAMUT VARDI, BİTTİ"

Lakerda yapımı ile ilgili bilgi veren balıkçı İsmail Değer, “Lakerda, kış ayların vazgeçilmezidir. İri palamut ve torik balıklarından yapılıyor. İri balıklar kafaları kesildikten sonra belli bir dilim aralıklarıyla kesilerek suya yatırılır. Suda kanı çıksın diye 3 gün bekletilir. Daha sonra iplik dediğimiz tellerle balıkların kanları alınır. Birkaç gün daha suda kaldıktan sonra tuza yatırılır ve bu şekilde lakerdamız hazırlanır. Elimizde bayağı miktarda lakerda vardı. 250-300 tane palamut ve torikten lakerda yapmıştık, hepsi bitti." ifadelerini kullandı.

"KAVANOZU 300-350 TL"

 Ellerinde az miktarda lakerda kaldığını ifade eden Değer, "Şu anda talep çok ama elimizde o kadar çok lakerda yok. Bu da ister istemez fiyatları etkiliyor. Şu anda bir kavanoz lakerda 300-350 lira civarında satılıyor” diye konuştu.

İLGİLİ HABERLER