Yeni kısıtlamalar geliyor. Kabinenin önündeki en önemli seçenek dinlendirme formülü. Dinlendirme ne içeriyor

Korona virüs hasta sayısının son haftalarda 55 binlere dayanmasının ardından gözler Bilim Kurulu’na ve Kabineden çıkacak yeni kararlara çevrildi. Yarın toplanacak olan Cumhurbaşkanlığı Kabinesi, Ramazan ayında alınması muhtemel yeni önlemleri görüşecek.

Haber Giriş: 12 Nisan 2021 Pazartesi - 09:19
Takip Et
Yeni kısıtlamalar geliyor. Kabinenin önündeki en önemli seçenek dinlendirme formülü. Dinlendirme ne içeriyor

Korona virüs vakaları geçtiğimiz 3 haftada 10 binlerden 55 binlere dayandı. Hızla artan vakaların ardından ise Ramazan ayı için daha sıkı tedbirlerin alınması gündeme geldi.

Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu toplantısında özellikle bu hafta Ramazan ayında uygulanması beklenen daha geniş kapsamlı kısıtlamalar değerlendirilecek.

Sağlık Bakanlığı’nın tavsiye kararlarıyla toplanacak Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısında Ramazan Bayramı sonuna kadar tedbirlerin sıkılaştırılması, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın konuşmasında dikkat çektiği şekilde tüm Türkiye’nin “dinlendirilmesi” formülü ele alınacak.

Bu kapsamda;

- İftar ve sahur vakitleri başta olmak üzere hareketliliğin azaltılması, vaka sayısının düşürülmesi amacıyla önümüzdeki bir aylık dönemde “toplu ziyaretler” yasaklanacak.

- Ramazan Bayramı’nda ilden ile geçişin önlenmesi amacıyla şehirlerarası seyahatlere kısıtlamaların getirilmesi, hafta sonu ve hafta içi belli saatlerde uygulanan sokağa çıkma yasaklarının iftar ve sahur saatleri dikkate alınarak sürelerinin değiştirilmesi gündemde olacak.

- Kafe, restoran, lokanta ve AVM’lerin yemek bölümlerinin ramazan boyunca sadece paket servis şeklinde hizmet vermesi de konuşulan seçenekler arasında olacak.

- Kamuda kademeli mesaiye geçiş

- Çok yüksek riskli illerde yüz yüze eğitime 8’inci ve 12’nci sınıflar haricinde ara verilmesi de düşünülüyor.

- 65 yaş üstü ve 20 yaş altına dönük sokağa çıkma saatlerinde değişiklik yapılabileceği de belirtiliyor.