NBŞ'de en büyük pay Cargill'e

NBŞ'de en büyük pay Cargill'e
Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile şeker kotaları belirlendi. 25 şeker fabrikasından 14’ünün özelleştirilmesinin sonucunda kamu kotasında ciddi bir düşüş yaşandı. En büyük payın Cargill'e verilmesi ise dikkat çekti.

Nişasta Bazlı Şeker ( NBŞ ) kotası 135 bin ton olarak belirlendi. 2018/2019 pazarlama yılında sağlığa zararlı olduğu için eleştirilen NBŞ şirket kotalarında ilk sırada 59 bin 166 ton ile Cargill yer aldı. 

2018-2019 pazarlama yılı şeker kotalarının belirlenmesini ilişkin Cumhurbaşkanı kararı dün Resmi Gazete’de yayımlandı. Kararla, NBŞ üretimi yapan şirketlerin kotaları da belli oldu. Cargill’e 59 bin 166 ton A kotası, Amylum’e 41 bin 994 ton A kotası, PNS’ye 19 bin 188 ton A kotası, Tat’a 8 bin 678 ton A kotası, Sunar’a 5 bin 974 ton A kotası tahsis edildi.  14 şeker fabrikasından 13’ü geçen günlerde özelleştirilmişti. 

Şeker-İş Sendikası Başkanı İsa Gök, kararın kendileri için olumlu bir karar olduğunu söyledi. NBŞ kotasının yüzde 5’e düşürüldüğünü ve hükümet tarafından da artırılmadığını belirten Gök, NBŞ’nin yarısının da glukoz olarak üretileceğine dikkat çekti. Gök, bu nedenle de Türkiye’nin glukoz ithal ettiğini kaydetti.

 

İlgili Haberler
14 fabrika için Danıştay'a dava açıldıÖzelleştirilen şeker fabrikası çalışanları eylemde!NBŞ'nin korkunç yüzü; hepimizi zehirleyecekler!
  • Yorumlar 1
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.