PKK’lı öğretmenler geri mi dönüyor?

PKK’lı öğretmenler geri mi dönüyor?
Başbakan Yıldırım'ın “yerlerini değiştireceğiz” dediği 14 bin PKK'lı öğretmen gelen tepkiler üzerine ihraç edilmişti. Milli Eğitim Bakanı Yılmaz ile görüşen CHP Tunceli Milletvekili, o öğretmenlerin görevlerine iade edileceğini açıkladı.

Başbakan Binali Yıldırım, OHAL kapsamında 14 bin PKK’lı öğretmenin Batı’ya tayin edileceklerini açıklamıştı. Tepkilerin ardından geri adım atan hükümet, 14 bin PKK’lının ihraç edileceğini açıklamıştı. Bayramdan önce KHK ile ihraç edilen öğretmenlerinin bazılarının görevlerine geri iade edilmeye başlandığı açıklandı.

BAKAN İADE EDİLECEKLERİNİ AÇIKLADI

Tunceli’de terör örgütüyle ilişkileri oldukları iddiasıyla 418 öğretmen ve 86 milli eğitim personeli açığa alınması ardından CHP Tunceli Milletvekili Gürsel Erol, öğretmen ve personelin görevlerine iade edilmesi için Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz ile görüştü. Bakan Yılmaz’ın öğretmenlerin büyük bölümünün göreve iade edileceğini söylediğini anlatan CHP’li vekil şöyle konuştu: 

"Tunceli’de 418 öğretmen ve 86 milli eğitim personelinin görevden alınmasından sonra konuyu bizzat Milli Eğitim Bakanımızla görüştüm. Tunceli’ye büyük bir haksızlık yapıldığını söyledim. Sayın Milli Eğitim Bakanı Tunceli’de görevden alınan öğretmenler ile ilgili bizzat ilgileneceğini  yapılan haksızlık varsa düzeltileceğini ve bakan yardımcısına talimat verdiğini ifade etti. Bakan yardımcısının konu üzerinde titizlikle çalışarak haksızlığa uğrayanları görevine iade edileceğini söyledi. Bu hafta içinde Milli Eğitim Bakan Yardımcısı ile tekrar görüştük.

PAZARTESİ GÜNÜ GÖREVLERİNİN BAŞINDA OLACAKLAR

Pazartesi günü  görevden alınan 418 öğretmenin büyük bölümünün görevine iade edileceğini ancak hakkında  ihbar, şikayet ve  çeşitli deliler bulunan bazı öğretmenlerin  soruşturmalarının devam edeceğini, özellikle öğretmenlerin görevden alınmasında en büyük gerekçe olan 29 Aralık’ta düzenlenen eyleme katılanların büyük bölümü görevlerine iade edileceği tarafıma söyledi. Milli Eğitim Bakanımız zaten Tunceli üzerinde daha hassas davranacaklarını özellikle belirtti. bugün bile göreve iade edilecek öğretmenlerin belirlenmesi için çalışma yapılıyor ve bakanlıktan bana verilen bilgi, Tunceli’de görevden alınan öğretmenlerin büyük bölümünün pazartesi göreve iade edilecek." 

 

 

 

Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş
Tüm Hakları Saklıdır ©
Yeni Çağ Gazetesi

İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel: (0212) 452 40 40
Faks: (0212) 452 40 58