Rusya'dan Fırat'ın doğusu hakkında açıklama

Rusya'dan Fırat'ın doğusu hakkında açıklama
Rusya Dışişleri Sözcüsü Mariya Zaharova, Türkiye'nin birkaç gün içinde Fırat Nehri'nin doğusunda YPG'ye yönelik başlatmayı planladığı operasyona ilişkin olarak, Ankara ile temas halinde olduklarını söyledi.

Haftalık basın toplantısını düzenleyen Rus Dışişleri Sözcüsü Zaharova'ya, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, Fırat Nehri'nin doğusunda YPG'ye yönelik bir operasyonun birkaç gün içinde başlayacağı yönündeki açıklaması soruldu.

Zaharova soru karşısında, "Türk meslektaşlarımızla, terör karşıtı operasyonlar düzenlenmesi de dahil olmak üzere Suriye'yle ilgili her konuda temas halindeyiz" dedi.

'RUSYA, SURİYE'DEKİ KÜRTLERİ, TÜRKİYE'NİN YAPTIĞI GİBİ TERÖRİST OLARAK MI GÖRÜYOR?'

Rus Dışişleri Sözcüsü ayrıca, 'Rusya'nın, Suriye'deki Kürt güçleri Türkiye'nin yaptığı gibi terörist olarak görüp görmediği' sorusuna ise Moskova ile Ankara'nın her konuda aynı fikirde olmadığı cevabını verdi.

Konuşmasına "(Kürtler hakkındaki) sınıflandırmamızı biliyorsunuz, bunda bir değişiklik olmadı. Rus tarafının bu konudaki ilkesel değerlendirmesi değişmedi" diye devam eden Zaharova, şu vurguyu yaptı: "Eskiden neredeysek şimdi de oradayız. Türkiye'nin bu konuda kendi görüşü var. Türk tarafı ile görüşlerimizin her konuda birbirine uymadığını defalarca söyledik."