Sayıştay’ın raporundaki Ziraat Bankası gerçeği. Maaşlar ikramiyeler, kredi kartları

Sayıştay’ın raporundaki Ziraat Bankası gerçeği. Maaşlar ikramiyeler, kredi kartları
Sayıştay'ın raporuna göre, Ziraat Bankası'nda 19 bin 750 lira olan yönetim kurulu üyeleri yılda 4 maaş da ikramiye alıyor. Yönetim kurulu üyelerinin kredi kartı harcamaları da banka tarafından karşılanıyor. 2019 yılında Ziraat Bankası Yönetim ve Denetim Kurulu giderinin 5.4 milyon lira olarak gerçekleştiği bildirildi.

Sözcü gazetesi internet sitesinde yer alan habere göre, Sayıştay'ın Ziraat Bankası Yönetim ve Denetim Kurulu giderleri raporuna yansıyanlar dikkat çekti.

AKP'li 3 eski milletvekilinin de üyesi olduğu 9 üyeli Ziraat Bankası Yönetim ve Denetim Kurulu'ndaki yıllık giderin 2019 yılında 2.3 milyon lira olması gerekirken, giderin 5.4 milyon lira olarak gerçekleştiği bildirildi.

Banka maaşların yanı sıra, yönetime 3 ayda bir ikramiye verdiklerini, faturası banka tarafından ödenmek üzere her birine de kredi kartıyla harcama yetkisi verildiğini açıkladı. Üst düzey personele verilen kredi kartının ise “temsil gideri” harcamaları için kullanıldığı vurgulandı. Ancak raporda kredi kartı limitin sınırlı mı sınırsız mı olduğuna dair açıklama yapılmadı.

Eski vekiller Faruk Çelik ve Veysi Kaynak'ın aynı zamanda emekli milletvekili aylığı aldıkları da bildirildi. Ziraat Bankası'ndaki maaş, ikramiye ve kredi kartı harcama yetkisi gibi olanaklar genel kurul kararıyla alınıyor. Sayıştay ayrıca bankadan yönetim ve denetim kurulu üyeleri ile personel harcamalarına ilişkin belgeleri istediklerini  ancak belgelerin verilmediğini de açıkladı.

Raporda şu ifadelere yer verildi:

"Bankada 2019 yılında 9 yönetim kurulu üyesi ve iki denetim kurulu üyesi görev almıştır. Bu üyelerin tamamının uhdesinde kamu görevi olmadığı kabul edildiğinde, 2019 yılı yönetim ve denetim kurulu üyeleri için toplam 2.346.600 TL gider yapılması gerekmektedir. Ancak, banka mizanında yer alan, ‘Yönetim Kurulu Aylık ve Ücretleri' hesabının yıl sonu tutarı 5.451.396 TL olarak gerçekleşmiştir."

Banka yöneticileri ile yapılan görüşmelerde yönetim ve denetim kurulu üyelerinin genel kurul tarafından belirlenen aylık net ücretlerinin yanında, üç ayda bir ikramiye aldıklarının belirtildiği raporda "Kendilerine ayrıca giderleri banka tarafından karşılanmak üzere kredi kartı tahsis edildiği öğrenilmiştir. Hesabın ayrıntısı, denetim ekibi tarafından çeşitli iletişim yöntemleriyle defalarca talep edilmiş olmasına rağmen, Sayıştay denetim ekibi ile paylaşılmamıştır" denildi.

 

 

 

 

Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş