Sular 20 metre çekildi bölge halkı paniğe kapıldı. Gerçeği Türk profesör duyurdu

Sular 20 metre çekildi bölge halkı paniğe kapıldı. Gerçeği Türk profesör duyurdu
Muğla'nın Ula ilçesinde bulunan Akyaka sahilinde deniz suyunun kıyıdan yaklaşık 20 metre çekilmesi bölgedeki halkta deprem endişesine neden oldu. Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Temel Bilimler Bölüm Başkanı Doç. Dr. Mustafa Bahadır Önsoy, "Korkulacak bir durum yok. Sahilde her sene yaşanıyor. Depremler ile deniz suyunun çekilmesinin doğrudan bir ilişkisi yok" diye konuştu.

DHA'da yer alan habere göre, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Temel Bilimler Bölüm Başkanı Doç. Dr. Mustafa Bahadır Önsoy, Akyaka sahilinde suyun çekilmesinin deprem ile ilişkili olmadığını, bu dönemlerde olağan bir durum olduğunu açıkladı.

"BU ÇEKİLMELER HER DÖNEM OLUR"

Bölgeye yeni yerleşenler arasında deprem endişesine neden olan durum hakkında konuşan Doç. Dr. Mustafa Bahadır Önsoy, "Akyaka'da her yıl bu dönemde zaten deniz suyunda çekilmeler ve yükselmeler oluyor. Artan fırtınalar sebebiyle körfezdeki sular çekiliyor. Biz, bunu depremin habercisi olarak yorumlamıyoruz. ‘Depremden önce sular çekilir veya yükselir’ gibi bilimsel bir bilgi de yok. Ancak İzmir depreminde yaşanan tsunami olayından sonra böyle bir su çekilmesinin depremin habercisi olacağını yorumlayanlar çıktı. Tsunami depremden sonra oluşan bir doğa olayıdır" ifadelerini kullandı.

30f5f320e41a0b4d168be0e17d0d4c21-1.jpg

GEL GİT NEDENİYLE KUM TEPELERİ OLUŞUYOR

Aralık ayında başlayan ve mart ayına kadar devam eden doğa olayında deniz suları öğle saatlerinde çekilmeye başlıyor, sabah yine aynı seviyesine geri dönüyor. Gel-git nedeniyle yaşanan çekilme sırasında denizin ortasında kum tepeleri oluşuyor.

6bc2acdfa01ffc50713786991b7aa020.jpg

"NORMAL BİR DOĞA OLAYI"

Akyaka sahilinde eğimin yüksek olduğunu ve gel-git etkisi yarattığını ifade eden Doç. Dr. Önsoy, "Yaklaşık 20 metrelik bir çekilme, daha fazlaymış gibi görünüyor. Halbuki eğimin olduğu bu sığ bölgede yaşanan doğa olayı normal bir durum" dedi.

ecff23b2b0cdaa514b12a0bb590bd70e.jpg

"AKYAKA SAKİNLERİ ALIŞKAN"

Akyaka halkının bu duruma alışkın olduğunu hatırlatan bölge sakinlerinden Nigar Meletli, "Her sene aynı şeyi yaşıyoruz, deniz çekiliyor. Sonrasında eski haline geri dönüyor" diye konuştu.

5d9f326953bc010fecaa848e07a9558c.jpg

Ali Göktaş da denizin çekilmesini deprem nedeni olarak görmediklerini söyledi. Osman Özlem ise denizden su çekilmesinin ve tekrar geri gelmesinin alışılmış bir doğa olayı olduğunu kaydetti.

fe44c999c9455754939fae37fe8e38c4.jpg

 

 

 

 

Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş