Tosuncuk Mehmet Aydın mal varlığını açıkladı

Tosuncuk Mehmet Aydın mal varlığını açıkladı

Tosuncuk lakabıyla tanınan Mehmet Aydın, yargılandığı davada mal varlığıyla ilgili açıklamalarda bulundu. Aydın, "Toplamda 34 milyon liralık mal varlığım vardı 4 yıl önce. Dolar kuru değiştiği için daha çok yükseldi" diye konuştu. Aydın açıklamasının devamında ise kendi hesabına göre 200 milyon lira değerinde Türkiye'de el konulan mal varlığının olduğunu söyledi.

Çiftlik Bank ana davasında tutuklu bulunan ''Tosuncuk'' lakaplı Mehmet Aydın, yargılandığı 3 ayrı davaya Ses ve Görüntülü Bilişim Sistemi''yle (SEGBİS) bağlandı. "Toplamda 34 milyon liralık mal varlığım vardı 4 yıl önce. Dolar kuru değiştiği için daha çok yükseldi" açıklamasında bulunan Aydın, kendi hesabına göre 200 milyon lira değerinde Türkiye''de el konulan mal varlığının olduğunu söyledi. Ara kararını açıklayan mahkeme heyeti, 3 davada da tutuklu bulunan Mehmet Aydın''ın tutukluluk halinin devamına karar verdi

MEHMET AYDIN DAVALARA SEGBİS İLE KATILDI

Anadolu 6. Ağır Ceza Mahkemesi''nde görülen 3 ayrı davaya tutuklu sanıklar Mehmet Aydın ve ağabeyi Fatih Aydın, Ses ve Görüntülü Bilişim Sistemi''yle (SEGBİS) bağlandı. Duruşmada 5 tutuksuz sanık ile taraf avukatları da hazır bulundu. 3 ayrı davada toplamda 34 müşteki yer aldı.

MEHMET AYDIN''IN TAHLİYESİ TALEP EDİLDİ

Mehmet Aydın''ın avukatı müvekkilinin mal varlığı üzerindeki tedbirlerin kaldırılmasını ve mal varlığının satılarak mağdurların zararlarının giderilmesi talebini tekrarladı. Ayrıca Mehmet Aydın''ın tahliyesini talep etti.

2 KİŞİ ŞİKAYETÇİ OLMADI

Tek tek beyanları alınan 34 müşteki 4 bin ile 158 bin lira arasında değişen miktarlarda para yatırdıklarını, yatırdıkları paranın bir kısmını alabildiklerini belirtti. Çiftlik Bank sistemine televizyon reklamlarından, sosyal medyadan ve arkadaşlarından duyarak katıldıklarını kaydeden 34 müştekiden 32''si sanıklardan şikayetçi oldu.

Toplam zararının 30 bin ve 15 bin lira olduğunu söyleyen 2 kişi ise sanıklardan şikayetçi olmadığını ifade etti.

Müştekilerin beyanlarının alınmasının ardından söz verilen Mehmet Aydın, yayınladıkları televizyon reklamlarında Çiftlik Bank oyununun reklamını yapmadıklarını öne sürerek "Biz Çiftlik oyununa para yatırın demedik. Orada sucuk, peynir gibi ürünlerimizin reklamını yaptık. Ayrıca yapmış olduğumuz sistem içi sözleşmesinde sistemin kapanması halinde 90 gün içinde ücret iadesi yapılacak dedik. İnsanlar 90 gün beklemeden şikayet ettiği için ödemeleri yapamadık" ifadelerini kullandı.

MEHMET AYDIN''DAN MAL VARLIĞI AÇIKLAMASI: DOLAR KURU DEĞİŞİNCE DAHA ÇOK YÜKSELDİ

Mehmet Aydın el konulan mal varlığının satılarak mağdurların zararlarının karşılanması talebini yineledi.

Mahkeme Başkanı da Aydın''a "Uruguay''da veya Kıbrıs''ta el konulan malvarlığın var mı?" diye soru sorunca sanık Mehmet Aydın da "Toplamda 34 milyon liralık mal varlığım vardı 4 yıl önce. Dolar kuru değiştiği için daha çok yükseldi. Mahkemenin gidişatına göre oradaki mal varlıklarımın durumunu da çözeceğim. Burada beraat edersem çözebilirim çünkü yurt dışında para kara para olarak gözüktüğü için bloke koydular" şeklinde cevap verdi.

Mehmet Aydın, "Müştekiler şu an salonda ben ne söylemişim ki yalan çıkmış. Dolandırıcılıkla suçlanıyorum. Bana bir tane yalanımı söylesinler, ben de nasıl dolandırdığımı öğreneyim" dedi. Mehmet Aydın''ın bu cümlesinin üzerine müştekilerden birkaçının tepki göstererek duruşma salonundan ayrıldığı görüldü.

MEHMET AYDIN: TÜRKİYE''DE 200 MİLYON LİRA DEĞERİNDE MAL VARLIĞIMA EL KONULDU

Avukatların beyanda bulunmasının ardından tekrar söz alan Mehmet Aydın, Türkiye''deki el konulan mal varlığının değer tespitinin yapılmasını istedi. Aydın kendi hesabına göre 200 milyon lira değerinde Türkiye''de el konulan mal varlığının olduğunu söyledi. Mahkeme Başkanı da müştekilerin zararının tespit edilmesinin ardından Mehmet Aydın''ın mal varlığının değerinin tespit edileceğini ifade etti.

MAHKEMEDEN MEHMET AYDIN KARARI

Savcı sanıkların tutukluluk halinin devamını ve mal varlığına konulan tedbirlerin devam etmesini istedi.

Ara kararını açıklayan mahkeme heyeti, 3 davada da tutuklu sanıkların tutukluluk halinin devamına karar verdi. Sanıkların mal varlığına konulan tedbirlerin devamına karar veren heyet, eksikliklerin giderilmesi için duruşmayı erteledi.

Kaynak: DHA - İHA

İlgili Haberler