İşte büyüyen Türkiye

İşte büyüyen Türkiye

Mahkemelerdeki icra dosyası sayısı ekonomik krizle patladı.İcra dosyaları adliye koridorlarına taştı, yılbaşında bu yana ise açılan icra dosyası ise 2 Milyon 291 bine ulaştı. Vatandaş her adımda para öderken, bu işten maliyenin kasası doluyor.

İcra dairelerindeki dosya sayısı rekor kırıyor

Yılbaşından bu yana İcra dairelerin yükü arttı. Ulusal Yargı Ağı UYAP üzerinde alınan verilere göre geçen yıldan açık olan dosyası sayısı 23 Milyon 525 bin civarında. Bu dosyalara yılbaşından bu yana eklenen sayı ise rekor seviyede.Tam 2 Milyon 291 bin yeni dosya eklendi.

Koridorlara taşan dosyaların altından artık icra daireleri kalkmaktan zorlanıyor.Geçen yıl aynı dönemde açılan icra dosyası 1 Milyon 775 bin civarındayken, bu yıl sayı 500 binin üzerinde artış sağlayarak, 2 milyon 291 bin seviyesine ulaştı.

Bunda 14 yıl önce 8 milyon olan icra dosyası o tarihten bu yana üçe katlanarak, 24 milyon seviyesini buldu.İcra iflas dairelerinin koridoları dolu olduğu için Adalet Bakanlığı kiralık binalarla işi çözmeye çalışıyor.

İCRA DAİRELERİ HAZİNEYE ÇALIŞIYOR

Yüksek harç bedelleri vatandaşın cebini yakıyor.İcra dairesine giren vatandaş elini cebine atması gerekiyor.Harçlar nedeniyle alacaklılar adım başı para ödüyor. İcra dairelerinde takip sırasında daha sonra borçludan alınmak üzere devlete bır kısım harç ödenmesi gerikiyor. Vekalet ücreti, Katma Değer Vergisi, Gelir Vergisi derken vatandaşın eli cebinden çıkmıyor. Bu işten en çok kazanan ise Hazine oluyor.

İlgili Haberler