Türkler korona virüste olağan dışı semptomu ortaya çıkardı. Rus, Alman, Çin, ABD aşıyı buldu

Türkler korona virüste olağan dışı semptomu ortaya çıkardı. Rus, Alman, Çin, ABD aşıyı buldu
Rusya, Almanya, ABD, Çin korona virüs aşılarını bulurken, Türk araştırmacılar da bilinen belirtilerin haricinde yeni bir semptom buldu. Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi'nden araştırmacılar, testis ağrısının korona virüsün belirtilerinden biri olduğunu ortaya koydu.

Araştırmacılar, bir hastanın yaz aylarında testislerinin sol tarafında şişlik ve ağrı nedeniyle tıbbi yardım istediğini belirtti. 49 yaşındaki adı açıklamayan erkeği çeşitli testlere tabi tutan doktorlar olası bir üroloji hastalığına dair hiçbir neden bulunamadı.

KORONA VİRÜSÜN BİLİNEN BELİRTİLERİ ÇIKMADI

Adamın testisinde dokununca ağrı oluştuğu, ancak sıradışı bir şişkinlik ya da ihtihap görülmediği aktarıldı. Ancak, enfekte bir vakayla teması olduğu belirlenen söz konusu adama yapılan Covid-19 testinin sonuçları pozitif çıktı. Bilim insanları, söz konusu hastada korona virüsün kuru öksürük, ateş ve nefes darlığı gibi semptomlarının hiçbirinin görülmediğini ifade etti.

ntv.com.tr'de yer alan habere göre, vaka Doktor Mehmet Özveri ve ekibi tarafından incelendi. Urology Case Reports adlı dergide yayımlanan çalışmanın bulgularında testis ağrısının tek başına Covid-19'un bir semptomu olduğu ifade edildi. Araştırmacılar, “olağandışı” vakanın Korona virüsün insanlarda nasıl farklı şekillerde tutulabileceğini gösterdiğini ifade etti.

KRİTİK ÖNEM TAŞIYOR

Konuya ilişkin açıklama yapan Doktor Özveri, “Covid-19 solunum organlarına saldıran viral bir hastalıktır. Ancak, bizim vakamızda olduğu gibi, bazı hastalarda akciğer dışında çeşitli organlara da zarar verebildiği görülüyor. Nedeni anlaşılmayan genital rahatsızlıklar bildiren kişilerin tedavisinde korona virüsten şüphelenilmesi kritik bir önem taşıyor” ifadelerini kullandı.

5  GÜN SITMA İLACI

Bununla birlikte, testis ağrısına sahip olan Covid-19 hastası ağır durumda olmamasına rağmen 24 gün boyunca hastanede tedavi edildi. Beş gün boyunca sıtma ilacı olan hidrokloroksin tedavisi uygulanan adama çeşitli antibiyotikler de verildi.  

Çalışmanın yazarları, tedavinin ikinci gününün ardından hastanın testis ağrısı şikayetinin sona erdiğini, ancak korona virüsün vücudundan temizlenmesinin üç hafta sürdüğünü belirtti.

 

 

 

 

Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş