Ünlü müzisyen hayatını kaybetti

Ünlü müzisyen hayatını kaybetti

Yunanistan'ın ünlü bestecisi ve sanatçısı Mikos Theodorakis, 96 yaşında yaşamını yitirdi.

Medyaradar''da yer alan habere göre, ''Zorba the Greek'' filminin unutulmaz müziği ile de bilinen Yunan besteci Mikis Theodorakis 96 yaşında hayatını kaybetti. 

Yunan Kültür Bakanı Lina Mendoni, "Bugün Yunanistan''ın ruhunun bir parçasını kaybettik. Mikis Theodorakis, öğretmen, entelektüel, radikal, Mikis''imiz gitti" dedi.

MİKİS THEODORAKİS KİMDİR?

29 Temmuz 1925’te Yunanistan’ın Hios Sakız adasında, Giritli bir baba ve İzmir-Urlalı bir annenin oğlu olarak dünyaya geldi. Klasik müzik alanında yaptığı başarılı çalışmaların ardından geleneksel ve ulusal çalgılara, ritimlere ve ezgilere yönelen Theodorakis, “Epitafios” Mezartaşı yazıtı beste dizisiyle Yunanistan’da büyük bir kültür devrimi başlattı. Theodorakis 1000 dolayında şarkı yazmıştır. Çok sayıda senfoni, bale, opera ve oratoryo bestelemiştir.

Theodorakis, Lenin Barış Ödülü''nün de sahibidir.

Siyasi olarak, Yunanistan Komünist Partisi ile ilişkili olduğu bilinmektedir. 1981-1990 yılları arasında KKE''nin (Yunanistan Komünist Partisi) milletvekilliğini de yapmıştır.

Bununla birlikte, 1989''da, Yeni Demokrasi Partisi''nin içinde bağımsız bir aday olarak bir süre çalıştı ve muhafazakarlar, sosyalistler ve solcular arasında büyük bir koalisyon kurmaya yardımcı oldu.

1990''da yeniden parlamentoya seçildi, Constantine Mitsotakis yönetimindeki ülkede hükümet bakanı oldu. Bu süreçte uyuşturucu ve terörle mücadele çalışmaları yürütürken kültür, eğitim ve Yunanistan-Türkiye arasındaki ilişkileri iyileştirmek için de çalıştı.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN, 2010 YILINDA THEODORAKİS''İ EVİNDE ZİYARET ETMİŞTİ.

O dönem Yunanistan''a resmi bir ziyaret gerçekleştiren Erdoğan, Atina''da katıldığı Türk-Yunan İş Forumu toplantısının ardından eşi Emine Erdoğan ve Yunanistan Başbakanı ve Dışişleri Bakanı Yorgo Papandreu ile birlikte Theodorakis''in evine geçmişti.

Zülfü Livaneli ile verdiği ortak konserlerle tanınan Theodorakis, ortak çalışmaları ve kendi çalışmalarından oluşan birer CD''yi de Cumhurbaşkanı Erdoğan''a hediye etmişti.

 

İlgili Haberler