Ünlü profesör bağışıklığı en güçlü yapacak yöntemi açıkladı: Bilimsel olarak da kanıtlı

Ünlü profesör bağışıklığı en güçlü yapacak yöntemi açıkladı: Bilimsel olarak da kanıtlı
Türk Böbrek Vakfı Başkanı Prof. Dr. Timur Erk, korona virüs salgını sırasında önemi bir kez daha ortaya çıkan bağışıklığın güçlü tutulması için en etkili yöntemin, düzenli uyku olduğunu söyledi. Erk, düzenli uykunun bağışıklık dostu olduğunu belirtti.

Korona virüs salgınının etkisini artırmasının ardından milyonlarca vatandaş da bağışıklık sistemini nasıl güçlü tutabileceğini araştırmaya başladı. Habertürk’te yer alan habere göre Türk Böbrek Vakfı Başkanı Timur Erk, bağışıklık sisteminin güçlü tutulmasının yollarına ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.

“BİLİMSEL OLARAK KANITLI”

‘Çocuk uykuda büyür’ şeklindeki tanımın bilimsel olarak kanıtlı olduğunu belirten Erk, "Temel vitamin ve mineraller kişilerin ihtiyaçları doğrultusunda alınmalıdır fakat bizim önereceğimiz konular, bir uzman desteği gerektirmeden kendi yaşam kalitenizi dolaylı olarak sağlığınızı ve bağışıklığını etkileyecek önemli unsurlardır. Sağlıklı beslenme, egzersiz, stres kontrolü ve uyku… Büyükannelerimizin dediği ‘çocuk uykuda büyür’ tanımı bugün tüm bireyler için geçerlidir ve bilimsel araştırmalarla kanıtlanmıştır” dedi.

Uzmanlar, bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi için şu adımların izlenmesi gerektiğini belirtiyor:

 Yeteri kadar uyuyun böylece yeteri kadar melatonin salgılansın.
- Sigara içmeyin, tütün ürünleri kullanmayın.
- Sebzelerden ve meyvelerden yana zengin içerikli beslenin.
- Düzenli olarak egzersiz yapın.
- Sağlıklı bir kiloda kalın.
- Enfeksiyondan korunmak için önlemlerinizi alın, örneğin ellerinizi düzenli ve uygun şekilde yıkayın, yiyeceklerinizi iyi pişirin
- Stres düzeyinizi azaltmaya çalışın.

Kaynak: Habertürk 

 

Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş
Tüm Hakları Saklıdır ©
Yeni Çağ Gazetesi

İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel: (0212) 452 40 40
Faks: (0212) 452 40 58