Uygur Türk'ü gazeteci intihar etti

Uygur Türk'ü gazeteci intihar etti

Uygur gazeteci Keyser Keyum'un, Çin'in yüz binlerce Uygur Türk'ünü esir tuttuğu 'Eğitim kampı'na gitmemek için intihar ettiği öğrenildi.

Kırım Haber Ajansı'nın haberine göre, Doğu Türkistan'da Çin rejeminin bir devlet dergisinin çeviri yayınları bölümünün genel yayın yönetmeni olarak çalışan 55 yaşındaki Keyser Keyum, devlet yetkilileri tarafından gözaltına alınarak toplama kampına gönderilmekten kaçarken ofisinin bulunduğu 8. kattan atlayarak, intihar etti.

51 TOPLAMA KAMPI

Daha önce, Çinli araştırmacı Shawn Zhang, Doğu Türkistan'daki toplama kampları üzerine yaptığı çalışmalara dair çarpıcı bilgiler açıklamıştı. 51 kampı tek tek tespit eden Zhang, yaptığı araştırmalar sonucunda "1 milyon Uygur Türk'ü toplama kampında" iddiasının gerçeği yansıttığını savunmuştu.

BİR MİLYONA YAKIN UYGUR KAMPLARDA TUTULUYOR

Birleşmiş Milletler, Çin’de Uygur Türk'ü bir milyona yakın kişinin kitlesel olarak gizli bir şekilde toplama kamplarını andıran yerlerde tutulduğunu açıkladı. Bunun dışında ayrıca 2 milyona yakın yine Uygur ve Müslüman azınlığın, "beyin yıkama faaliyetleri" için siyasi kamplara zorla gönderildiği belirtildi. Söz konusu suçlamaya ilişkin BM’deki Çin heyetinden şu ana kadar bir yanıt gelmedi.

İlgili Haberler