​​​​​​​Ve huzurlarınızda, BAP; Büyük Avrasya Projesi

A+A-
Selcan TAŞÇI HAMŞİOĞLU

Prof. Dr. Sait Yılmaz, "Çanlar İran için çalıyor" diye yazdığında 2017'ydi. Tezi, "Batı istihbaratının kısa vadede (2-5 yıl) için İran'a, orta vadede (5-15 yıl) için Rusya'ya, uzun vadede (15-25 yıl) ise Çin'e hazırlandığı" şeklindeydi.

Bingo! Tam da Yılmaz'ın öngördüğü takvimdeki gibi, iki yıl geçti ve ABD, İran'ın şu dönemde belki de en stratejik figürü olan Kasım Süleymani'yi katletti.

Neden peki?

***

Prof. Dr. Yılmaz'a göre, konu bir yönüyle direkt olarak "Amerikan seçimleriyle ilgili. ABD siyasetinde etkili iki grup/görüş var; Yahudi lobisi destekli ilk gruba göre en büyük düşman İran iken, ikinci grup, asıl mücadele etmeleri gerekenin Çin olduğu inancında. Trump, Suriye'den çıkacaklarını duyururken bu iki grup arasında bir denge oluşturmaya çalıştı. Şimdiyse, 'Büyük İsrail'ci, siyonist kesimin istek ve beklentilerini karşılamaya çalışıyor. Çünkü seçim kapıda."

***

İran'a savaş ilan ederken, ABD'nin tek hedefi Trump'ın siyasi geleceğini kurtarmak değil elbette. Bakın burası çok önemli, "Hedef Türkistan coğrafyası" diyor Prof. Dr. Sait Yılmaz net bir şekilde:

" * İkinci Dünya Savaşı koşullarına göre oluşturulmuş dünya düzeni 21. yüzyılın ihtiyaçlarını karşılamıyor ve hızla yeni bir dünya savaşına gidiliyor. Bu savaş, 2040'larda Güney Çin Denizi ve etrafında olacak; o zamanda kadar da Avrasya'da bu savaşın sahne arkası hazırlanacak.

11 Eylül 2001 sonrasında, Büyük Ortadoğu Projesi'yle bölgeye demokrasi (!) getiren, 'Arap Hareketleri' ve 'diktatörün kovulması' oyunuyla rejim-harita değişikliklerini başlatan ABD, Avrasya coğrafyasına geçişini İran ile başlatacak. "Güney Azerbaycan'ın özgürleştirilmesi(!)" yoluyla önce İran bölünecek, çatışmalar oradan -Rusya'yı parçalamak üzere- Kafkasya'ya taşınacak…

* ABD'nin İran coğrafyasına yerleşmesi demek hem Orta Asya kaynaklarına el atması hem de Çin'in ana enerji kaynağını kontrol altına alması demek. Rusya da, Çin de buna razı olmaz.

Günün sonunda bu yeni çatışma alanının ortasında kuzeyden Rusya, doğudan Çin, güneyden Pakistan-Afganistan üzerinden ABD'ye çevrelenmiş,  Ermenistan ve Gürcistan ile Anadolu bağı koparılmış Türk dünyası var! Ve şu anda IŞİD'liler, "kah terör örgütü", kah "özgürlük savaşçısı" gibi rollerle buraya taşınıyor. Örnek: Doğu Türkistan adına sıcak çatışmaya giren 2 milyon savaşçı var. Bunların sadece 350 bini Türk! Geri kalanı ABD tarafından toplanan Endonezyalı, Afgan, Pakistanlı, Hintliler. ABD geceleri Musul ve başka yerlerden helikopterle topladığı IŞİD'lileri, Hindistan-Çin sınırından Kazakistan'a kadar geniş bir çemberin etrafında kurduğu kamplara taşıyor.

Neden dersiniz? Türk Dünyası'nı terörize etmek için. Bu coğrafyalara uzanmak ve kalmak için kendilerine "terörle mücadele" meşruiyet örtüsü sağlayacaklar!

Kasım Süleymani'nin en önemli özelliklerinden biri, Yemen, Suriye ve Irak'ın yanı sıra Asya üzerinden gelebilecek bir saldırıya karşı da, Afganistan ve Pakistan'da, ABD'ye karşı "savaşçı"lar yetiştirmiş olmasıydı. 5 ülkede ABD ve vekillerine karşı eğitilmiş 200 bin kişi!

- Gizli kabiliyetleri olan, düzenli füze testleri yapan, ileri hava savunma sistemleri olan ve Hürmüz Boğazı-Umman Denizi ve Hint Okyanusu'nda büyük savaş tatbikatları yapan İran, cepte keklik değil. Buralar İran'ın arka bahçesi… Keza  ABD'nin 2002'deki harp oyununda, İran'ı oynayan grup farklı asimetrik yöntemler denediğinde16 Amerikan savaş gemisi ve deniz kuvvetlerinin önemli bir kısmını imha etmişti. Dünkü saldırıdan sonra provokasyona çok açık bir suikastlar döneminin başlayacağını düşünüyorum. Bu, önümüzdeki yıldan itibaren Çinli iş adamı ve diplomatlara da yönelebilir.

- ABD, İran'la ilgili Türkiye'yi ikna etmek zorunda. (Trump'ın Türkiye'yle yaptığı telefon görüşmesi tesadüf değil.) Eğer Türkiye; Irak ve Suriye'de olduğu gibi ABD'nin tuzağına düşerse, Büyük Kürdistan'ın diğer parçasını kendi eliyle kurmuş olur.

- İran'ın bölünmesi Türkiye'ye, Büyük Avrasya Projesi de Türk Dünyası'na fayda sağlamaz. Sonuçta ABD bir Türk Birliği istemeyecektir.

- İngilizler batıya hizmet eden yeni bir İslam projesi kurguluyor. Çeşitli ülkelerde yeni tarikatlar üretiliyor. Bunların kuluçkası olacak vakıf üniversiteleri ve televizyonlar kuruluyor. Ama… Büyük Avrasya Projesi'nde bu yeni İslamcı dalganın ürünleri yok. Şimdi sıra Türkçü bir liderde…  "BOP"un "İslamcı" liderlerle yürütülmesi gibi, BAP için de Türkiye'de (Amerikancı) Türkçü bir lider geliştirilecektir bu süreçte!"

- Türkiye, Türk Dünyası'yla, en kısa sürede "kendi projesi" kapsamında bir araya gelmek zorunda.

 

Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır ©
Yeni Çağ Gazetesi

İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel: (0212) 452 40 40
Faks: (0212) 452 40 58