16 Ağustos 2022 Salı
İstanbul Hava durumu İstanbul 28°C
Doviz verileri
  • DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
YAZARLAR
Murat AĞIREL
Murat AĞIREL

Gökçek döneminden bir helikopter hikayesi

[email protected]
+
Aa
-
24 Temmuz 2019 Çarşamba

Cumartesi günü yazmış olduğum yazıda Ankara Büyükşehir Belediyesindeki helikopter yolsuzluğunu sizlere aktarmıştım.

Kısaca yazımı hatırlatmak gerekir ise Ankara Büyükşehir Belediyesi bir tek biri çift motor helikopter kiralama ihalesine çıkıyor. İhaleyi belediye iştiraki BELKA 1,7 Milyon TL'ye alıyor. 12 ay kiralamasına rağmen sadece 3 ay kullanılıyor. BELKA kiralamış olduğu helikopterleri aynı süre içerisinde bu sefer ASKİ 4,4 Milyon TL'ye kiralıyor!

Helikopterleri kiralayan Güneydoğu Havacılık firması....

Sahibi Hüseyin Sarıdağ, Genel Müdürü olarak da Hasan Sarıdağ gözüküyor.

Bu firmayı biraz araştırdım. 1999 yılında TBMM'de soru önergesine dahi konu olmuş bir firma.

1999 yılında Marmaris'te çıkan ve 50 hektar alanın kül olmasına neden olan orman yangınında Orman Genel Müdür Yardımcısı Ahmet Ulukanlıgil, ihale sürecinin ocak ayında başlamasına karşın Güneydoğu Havacılık firmasının kendilerini oyaladığını savunarak, "Bu firma bize zaman kaybettirdi. Verdiği depozito da yandı. Daha sonra firmalar fiyat yükseltti. Böyle olunca ihalenin sonuçlanması gecikti" dedi.

15.07.1999 tarihinde Bülent Akarcalı'nın Ulaştırma Bakanı'nın cevaplaması istemi ile soru önergesi verildi. O dönem Ulaştırma Bakanı olan Enis Öksüz cevap verdi.

Şöyle yazıyordu cevapta:

"Hasan Sarıdağ'ın bakanlığımızda çalıştığı süre içinde, bakanlığımızın konuyla ilgili herhangi bir ihalesi olmamıştır. Ancak, söz konusu kişinin, Orman Bakanlığı'nın açmış olduğu Orman Yangını Söndürme İhalesi'nde, bakanlığımızdan almış olduğu 6 aylık ücretsiz iznini kullandığı esnada, kardeşlerinin ortak olduğu "Güneydoğu Havacılık İşletmesi Ltd. Şti."nin vekili olarak Orman Bakanlığı ile görüşmelerde bulunduğunun öğrenilmesi üzerine, konuyla ilgili olarak Bakanlığımız Teftiş Kurulu Başkanlığı'nca soruşturma başlatılmıştır. Ayrıca, anılan şahıs, Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü'ndeki Şube Müdürlüğü görevinden alınarak, bakanlığımızın başka bir biriminde Diyarbakır Bölge Müdürlüğü'ne şef kadrosu ile atanmıştır."

Evet...

Şu anda firmanın Genel Müdürlüğü'nü yapan Hasan Sarıdağ daha önce Sivil havacılık Genel Müdürlüğü Daire Başkanı olarak görev yapmış, görevi esnasında ise kardeşinin şirketinin vekili olarak ihaleye katılmış görüşmelerde bulunmuş. Sonucunda görevinden alınmış.

Hakkındaki iddialara ise "Ben her şirketi yönlendiriyorum. İşim bu. 6 ay ücretsiz izin aldığım da doğru. Ama Genel Müdürlüğümüz taşındığı için izin almıştım" diye cevap vermiş.

Bu süreçten sonra 05.03.2008 tarihinde Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü'ne Ankara Büyükşehir Belediyesi Fen işleri Daire Başkanı İrfan Kaya atanıyor.

Tam bu sırada...

Sivil Havacılık Şube Müdürlüğü 4 Haziran 2009'da Güneydoğu Havacılık şirketine yönelik rutin bir denetim yaptı. Denetim sırasında, helikopter bakımlarının yetkisiz personel tarafından yapıldığı tespit edildi. Bunun üzerine şirketin bakım yetkisi askıya alındı ve eksikliklerin giderilmesi için süre verildi.

Şirket, bu süre içinde, yetkisiz personeli eğitiminden geçirerek ilk eksikliği giderdi. Ardından da helikopterlerin bakımlarını yeniden yaptı. Bunun üzerine, SHGM askıya aldığı yetkiyi şirkete geri verdi.

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü 30 Aralık günü Güneydoğu Havacılık şirketine, ani bir baskın düzenledi. Denetimde yapılmamış bakımları yapmış gibi gösterdiği ortaya çıktı. Ayrıca helikopterde bakım gecikmesi yaşandığı da tespit edildi. Bunun üzerine, şirketin bakım yetkisi elinden alındı.

Uçuşları da durduruldu.

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü'ne atanan İrfan Kaya 03.05.2011 tarihinde görevinden ayrılıyor ve EGO Genel Müdür Yardımcısı olarak göreve başlıyor. 09.02.2012 tarihinde ise ASKİ Genel Müdürü olarak atanıyor.

İrfan Kaya'nın pilot lisansı bulunuyor ve havacılık sektörüne de ayrı bir ilgisi var. Öyle ya BELKA'nın 1,7 milyona kiraladığı helikopterler 4,4 Milyona kiralamak büyük bir beceri gerektiriyor!

Havacılık aşkı öyle büyük ki Güneydoğu Havacılık ve ASKİ ortak uçuş okulu dahi kuruyor.

Hatta...

Hasan Sarıdağ okul ile ilgili "Bütün desteği ASKİ veriyor. İkisi helikopter pilotu olmak üzere toplam da 4 öğretmenle birlikte bu işi yapacağız" diye röportaj dahi veriyor.

Hasan Sarıdağ sadece Güneydoğu Havacılıkta yönetim kurulu üyesi değil aynı zamanda 19 Eylül 2011/7902 sayılı ticaret sicil gazetesine göre AZURE Havacılık firmasınında yönetim kurulunda.

Güneydoğu Havacılık 2013-2015 tarihleri arasında %90'ı ASKİ'den toplam 4 milyon 100 bin TL değerinde 12 ihale almış.

İhale konuları evlere şenlik...

Fotoğraf çekimi, katalog oluşturulması, sandviç alımı, uçak alımı işi, prefabrik bina alım işi, parke ve fayans alım işi, çelik kapı vs. vs. gibi havacılıkla alakası olmayan iş konuları...

Ben şimdi soruyorum.

Güneydoğu Havacılık şirketinde yönetim kurulu üyesi olan Hasan Sarıdağ'ın kızı ve damadı ASKİ'de çalıştı mı?

Halen çalışıyor mu?

Sayın İrfan Kaya'nın havacılık sevdası nedeni ile Ankaralı yurttaşların cebinden ne kadar çıkmıştır?

İrfan Kaya görevden alındıktan sonra bu ilişkiler mercek altına alındı mı?

ASKİ hakkında nereden tutarsak elimizde kalıyor.

Devam edeceğim…

 

DİĞER YAZILARI
TÜM YAZILARI
DİĞER YAZARLAR
Bu yeni bir din
Bu yeni bir din
A. Yağmur TUNALI
Bu yeni bir din
Çift başlı yılan Trabzonspor'da...
Çift başlı yılan Trabzonspor'da...
Arslan BULUT
Çift başlı yılan Trabzonspor'da...
Erdoğan'ın çizdiği Alevî-Bektaşî çerçevesi
Erdoğan'ın çizdiği Alevî-Bektaşî çerçevesi
Arslan TEKİN
Erdoğan'ın çizdiği Alevî-Bektaşî çerçevesi
İktidar 20 yılda 8,9 milyon işsiz yarattı
İktidar 20 yılda 8,9 milyon işsiz yarattı
Esfender KORKMAZ
İktidar 20 yılda 8,9 milyon işsiz yarattı
Festivaller, konserler ve yasaklar
Festivaller, konserler ve yasaklar
Fatma ÇELİK
Festivaller, konserler ve yasaklar
Çöküşün net fotoğrafı
Çöküşün net fotoğrafı
Orhan UĞUROĞLU
Çöküşün net fotoğrafı
Muhalif basını iktidarlaştırmaya çalışmayın
Muhalif basını iktidarlaştırmaya çalışmayın
Selcan TAŞÇI
Muhalif basını iktidarlaştırmaya çalışmayın
Yürekli bir doktor
Yürekli bir doktor
Vedat BAYRAM
Yürekli bir doktor
Enflasyon ve kurda en zor kış geliyor!
Enflasyon ve kurda en zor kış geliyor!
Evren Devrim ZELYUT
Enflasyon ve kurda en zor kış geliyor!