Yunanistan'da vatandaşına büyük destek. Faturalardaki maliyetlerin yüzde 60'ı geri ödenecek. Yunanlılar bizi kiskanayi

Yunanistan'da vatandaşına büyük destek. Faturalardaki maliyetlerin yüzde 60'ı geri ödenecek. Yunanlılar bizi kiskanayi
Komşudan vatandaşına elektrik desteği.Yunanistan Başbakanı Kyriakos Miçotakis, elektrik faturalarındaki ek maliyetlerin yüzde 60'ını hanelere geri ödeyeceklerini açıkladı. Avrupa ülkelerinin vatandaşlarına bu konuda yavaş davrandığını iddia eden Miçotakis onları beklemeyeceğeklerini ifade etti.

Yunanistan Başbakanı Kyriakos Miçotakis, ülkesinde artan elektrik maliyetleri nedeniyle haneleri desteklemek için yeni yardım sözü verdi. Euronews''in aktardığına göre, Miçotakis yaptığı açıklamada Avrupa Birliği''nin enerji krizine ortak bir yanıt verememesi üzerine Yunanistan''ın tek başına hareket etmeye mecbur kaldığını söyledi. Bu paket çerçevesinde hanelere aralıktan mayısa kadar olan faturalarındaki ek maliyetlerin yüzde 60''ı geri ödenecek.

Miçotakis, hanelerin en fazla 600 avro talep edebileceklerini ve tedbirin yalnızca yılda 45 bin avroya kadar kazanan kişiler için geçerli olacağını da duyurdu.Düşük gelirli kişilerin elektrik faturalarını ödemelerine yardımcı olacak mevcut önlemlerin de önümüzdeki iki ay içinde tüm haneleri kapsayacak şekilde genişletileceği belirtildi.Miçotakis, planı finanse etmek için Yunanistan''ın elektrik üreticilerinin elektrik fiyatlarındaki artıştan elde ettikleri kazançlara da yüzde 90 oranında vergi uygulanacağını kaydetti ve yaşanan krizi Ukrayna''daki savaş nedeniyle gaz fiyatlarındaki artışa bağladı.

''AVRUPA''YI BEKLEMEYECEĞİM''

Miçotakis televizyonda ulusa sesleniş konuşmasında Brüksel''i adres göstererek; "Bu konuda Avrupa -en azından şimdiye kadar- görevini yerine getirmeye hazır görünmüyor. Yavaş hareket eden Avrupa gemisinin rotası değişene kadar beklemeyeceğim," dedi ve diğer 26 AB üye ülkesinden ortak eylem çağrısında bulundu.

Yunanistan''ın istatistik otoritesine göre, mart ayında enflasyon, kira, elektrik, ısıtma ve gaz maliyetlerinde yüzde 30''luk bir artış da dahil olmak üzere, 28 yılın en yüksek seviyesi olan yüzde 8,9''a artış yaşandı.

İlgili Haberler