Yüzlerce karga bir anda ortaya çıkıp insanları seyrediyor. Kimse akşam olsun istemiyor. Van'da esrarengiz olay

Yüzlerce karga bir anda ortaya çıkıp insanları seyrediyor. Kimse akşam olsun istemiyor. Van'da esrarengiz olay
Van’ın Erciş ilçesinin Kasımbağı Mahallesi’nde, gün batımına yakın saatlerde kargalar birleşerek toplu halde uçmaya başlıyor ve güneş batınca evlerin yakınındaki ağaçlara konuyorlar. Mahallede yaşayanlar karga istilasından hem çıkardıkları ses hem de yazın ekinlerinin zarar görme ihtimali nedeniyle endişelendiklerini belirtti.

Erciş ilçe merkezine 10 kilometre uzaklıkta bulunan ve çevresine göre ağaçlık alanı daha fazla olan Kasımbağı Mahallesi'nde yaşayanlar, son zamanlarda kargaların toplu bir şekilde uçması nedeniyle endişeli durumdalar. Akşam saatlerine doğru ortaya çıkan yüzlerce karga, bir süre havada toplu halde sağa-sola uçup, havanın kararmaya başlamasıyla birlikte evlerin çevresindeki ağaçlara konuyorlar. Mahalleli, kargaların yoğun görüntüsünden de çıkardıkları seslerden de büyük rahatsızlık yaşıyor.

karag5.jpg

Geçmiş yıllara göre kurak bir kış geçiren Kasımbağı Mahallesi sakinleri ekinlerinden dolayı da büyük endişe yaşıyor. Kasımbağı'nda oturan Burhan Özcan (30), "Kışın başladığı ilk aylarda mahallemize sürüler halinde gelen kargalar, ağaçlık alanlar ve yerleşim alanlarına konuyorlar. Yaz mevsiminde ekinlerimize zarar veren kargalar, kış mevsiminde mahallemizin tamamını istila ediyor. Akşam güneş batımında gelen kargalar, sabah gün doğmaya yakın ise köyümüzü terk ediyorlar. Karga sesleri çok rahatsız edici. Herkes büyük rahatsızlık yaşıyor, geceleri uyuyamıyoruz. Yetkililerden yardım istiyoruz. Sayıları hiç bu kadar fazla olmamıştı" dedi.

karag4.jpg

karga-ic-foto.jpgkarga2.jpgkarag3.jpg

 

Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş
Tüm Hakları Saklıdır ©
Yeni Çağ Gazetesi

İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel: (0212) 452 40 40
Faks: (0212) 452 40 58