"20 bin Suriyeli doktordan 5 bini Türkiye'de kaldı"

"20 bin Suriyeli doktordan 5 bini Türkiye'de kaldı"
TBMM İnsan Haklarını İnceleme Göç ve Uyum Alt Komisyonu Başkanı Atay Uslu, "Vatandaşlık konusunda daha hızlı davranması gerekiyordu, 20 bine yakın doktor Türkiye'ye geldi ama ülkemizde 5 bine yakın doktor kaldı. 15 bin doktor Almanya başta olmak üzere başka ülkelere gitti" dedi.

TBMM İnsan Haklarını İnceleme Göç ve Uyum Alt Komisyonu AKP Antalya Milletvekili Atay Uslu başkanlığında toplandı.

Türkiye’de yükseköğrenim gören Suriyeli öğrenciler yaşadıkları sıkıntıları komisyon üyelerine anlattı.

Toplantı başlangıcında konuşan Uslu, Türkiye'de 170 farklı ülkeden 150 bine yakın yabancı öğrencinin okuduğunu ve büyük çoğunluğunun özel okulları tercih ettiğini kaydetti.

Atay Uslu, "Daha önce Türkiye'den faklı ülkelere öğrenci gönderen bir Türkiye vardı şimdi Türkiye'ye geliyor her yıl da talep artıyor. Türkiye'de okuyan gençler kendi ülkelerine gönüllü olarak dönecek ve orayı yeniden imar edecekler. Bu gençler ne kadar iyi yetişirlerse bu coğrafyaya huzur ve barış da o kadar hızlı gelecektir." diye konuştu

Uslu, Türkiye'nin nitelikli Suriyelilerin yurt dışına gittiğini ve bu noktada eksiklikler yaşandığına işaret ederek, "Vatandaşlık konusunda daha hızlı davranılması gerekiyordu. Türkiye'ye 20 bine yakın Suriyeli doktor Türkiye'ye geldi ama ülkemizde 5 bine yakını kaldı.15 bin doktor Almanya başta olmak üzere başka ülkelere gitti." dedi.

Uslu, insan ticaretine de değinerek dünyada 150 milyar dolarlık gayri resmi gelirin insan ticaretinden elde edildiğini, Türkiye'nin bu konuda gereken önlemleri aldığını dile getirdi.

İlgili Haberler
Türkiye’deki sığınmacı sayısı 16 Avrupa ülkesi nüfusundan fazlaSuriyeli sığınmacılar köylere mi yerleştirilecek?
Etiketler: , ,
  • Yorumlar 9
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş