3 ilde ev fiyatları patladı. Konut fiyatları daha da yükselecek mi? Ev alacaklar dikkat

3 ilde ev fiyatları patladı. Konut fiyatları daha da yükselecek mi? Ev alacaklar dikkat
Kasım ayında konut fiyat endeksi yükseldi. Konut fiyat endeksi kasım ayında bir önceki yılın aynı ayına göre, İstanbul, Ankara ve İzmir’de sırasıyla yüzde 27,8, 30,1 ve 29,9 oranlarında artış gösterdi.

Sözcü Gazetesi’nin internet sitesinde yer alan habere göre, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, 2020 yılı Kasım ayı Konuk ayı Konut Fiyat Endeksi (KFE) verisini paylaştı.
Söz konusu verilere göre, Türkiye'deki konutların kalite etkisinden arındırılmış fiyat değişimlerini izlemek amacıyla hesaplanan Konut Fiyat Endeksi (KFE), 2020 yılı Kasım ayında bir önceki aya göre yüzde 1,5 oranında artarak 152,2 seviyesinde gerçekleşti.
Bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 30 oranında artan KFE, aynı dönemde reel olarak yüzde 14 civarında bir artış yaşandı.
3 İLDE EV FİYATLARI PATLADI
Merkez Bankası’ndan yapılan açıklamada ise, konuya ilişkin, “Türkiye'deki konutların kalite etkisinden arındırılmış fiyat değişimlerini izlemek amacıyla hesaplanan Konut Fiyat Endeksi (KFE) (2017=100), 2020 yılı Kasım ayında bir önceki aya göre yüzde 1,5 oranında artarak 152,2 seviyesinde gerçekleşmiştir. Bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 30,0 oranında artan KFE, aynı dönemde reel olarak yüzde 14,0 oranında artış göstermiştir. İstanbul, Ankara ve İzmir'in konut fiyat endekslerindeki gelişmeler değerlendirildiğinde, 2020 yılı Kasım ayında bir önceki aya göre üç ilde de yüzde 1,7 oranında artış gözlenmiştir. Endeks değerleri bir önceki yılın aynı ayına göre, İstanbul, Ankara ve İzmir'de sırasıyla yüzde 27,8, 30,1 ve 29,9 oranlarında artış göstermiştir” denildi.
KONUT FİYATLARI YÜKSELECEK Mİ?
Herkes tarafından konut fiyatları ne olacak sorusunun yanıtı merak ediliyor. Salgının emlak sektöründeki değişimin devam edeceği belirtilirken; site konseptlerinin butik sitelere döndüğünü ve vatandaşların müstakil ev tercih ettiğini kaydedildi.
Konut fiyatları artar mı konusunda ise 2021 senesinde sektör açısından bakıldığında inşaat maliyetlerinin yüzde 70’e kadar artmasıyla birlikte ayrıca konut fiyatlarının da yukarı doğru çıkacağı belirtiliyor.

 

İlgili Haberler