Alfred Hitchcock'un filmi Ardahan'da gerçek oldu. Kargalar şehre kabus gibi çöktü. Kimse dışarı çıkamıyor

Alfred Hitchcock'un filmi Ardahan'da gerçek oldu. Kargalar şehre kabus gibi çöktü. Kimse dışarı çıkamıyor
Ardahan’ın şehir merkezinde yaşanan karga istilası, ünlü yönetmen Alfred Hitchcock'un 'Kuşlar' adlı filmini akıllara getirdi. Binaların üstüne sürü halinde çöken kargalar, bölge halkını endişelendirdi. Uzman biyolog Kemal Kayatürk, karga popülasyonundaki yaşanan artışın ekosistemdeki zorlaşan biyotik ve abiyotik faktörlere bağladı.

DHA’da yer alan habere göre, Ardahan’ın şehir merkezine kargalar kabus gibi çöktü. Yaşanan bu durum bölge halkında telaşa neden olurken, uzmanlar korkulacak bir durumun olmadığını açıkladı.

Popülasyonundaki artışa dikkat çeken uzman biyolog ve çevre mühendisi Kemal Kayatürk, "Zaten atalarımız, manide 'Ardahan senin işin, belli olmaz yazın kışın; kargadır kuşun, hurmadır yemişin' diyerek kargaların Ardahan’daki hakimiyetini belirtmişler" diye konuştu.

‘KUŞLAR FİLMİ GERÇEK OLDU’

Kargaların şehir merkezine istilası, ünlü yönetmen Alfred Hitchcock'un 'Kuşlar' isimli gerilim filmini anımsattı. Filmin çekiminin yapıldığı Pasifik kıyısındaki Bodega kasabası gibi Ardahan da kargaların istilasına uğradı. Toplu halde gökyüzünde uzun süre uçan kargalardan bir kısmı, havanın kararması ile binaların çatısında tünerken, bir kısmı da çevredeki ağaçlara konuyor. Ağaçların ve binaların tepesi ise kuşlardan görülmez hale geliyor. Güneşin battığı anlarda ortaya çıkan binlerce karganın birlikte uçtuğu anlar, ilginç görüntüler oluşturuyor. Kentte yaşayanlar, karga istilasından endişe duyduklarını, çıkardıkları sesten de rahatsız olduklarını dile getirdi.

“DOĞADA MEYDANA GELEN DENGESİZLİKLER KARGALARA CİDDİ BİR AVANTAJ SAĞLADI”

Biyolog ve çevre mühendisi Kayatürk, "Son zamanlarda merak edilen en önemli konulardan biri, kargaların popülasyonundaki büyük artış. Ekosistemdeki zorlaşan biyotik ve abiyotik faktörler, bu şartlara uyan canlıların tür sayısının artmasına sebep olur. Kargalarda gerek beslenme gerek tüy yapısı gerek renk yapısı gerekse yuvalanma ve yaşam tarzı olarak Ardahan iklimine son derece uyum sağlamaktadır. Dolayısıyla son birkaç yıldır doğada meydana gelen dengesizlikler kargalara ciddi bir avantaj sağlamıştır. Bu avantaj neticesinde kargalar daha fazla beslenmiş ve daha fazla üremiştir. Zaten atalarımız, bir manide 'Ardahan senin işin, belli olmaz yazın kışın; kargadır kuşun, hurmadır yemişin' diyerek kargaların Ardahan’daki hakimiyetini belirtmişlerdir" dedi.

 

İlgili Haberler