Baykal: Görevden al demenin bir anlamı yok!

Baykal: Görevden al demenin bir anlamı yok!
Bahçeli'nin, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Başdanışmanı Şükrü Karatepe'ye sert çıkışına bir yorum da CHP'li Baykal'dan geldi.

Cumhuriyet Halk Partisi Antalya Milletvekili Deniz Baykal, Bahçeli’nin “Eyalet sisteminden söz eden benim danışmanım olsa görevinden alırım” diyerek tepki gösterdiği Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı Şükrü Karatepe’nin sözlerine ise “Danışmandan şikâyet edip görevden al demenin bir anlamı yok. Olay danışman olayı değil. Bu bir hazırlığın parçası. Anayasa değişikliğinin de içinde bu. Cumhurbaşkanı kararname ile bir sabah eyaletleri ilan edebilir. Devletin bölünmesinin düğmesine basan bu referandum olacak. Son umut millet” dedi.

PARLAMENTO ÇÖKERTİLİYOR

Anayasa değişikliğinin öneminin Meclis’in artık cumhurbaşkanı ile ilişkisinin temelden değiştirecek olması olduğunu vurgulayan Baykal, “Meclis’in yetkilerinden bazıları Meclis tekelinde yetki olmaktan çıkıyor. Cumhurbaşkanı kararname yetkisi ile ve bütçe yetkisi ile ortak oluyor. Cumhurbaşkanının bir partinin genel başkanı olması, parlamentonun yarısından çoğunu eliyle yazan bir cumhurbaşkanı var demektir. Yasamanın yarısını eğer yürütme yazıyor ise yasamadan söz edilebilir mi? Parlamentoyu yürütme karşısında çökertiyor bu. Parlamento ne soru sorabilir, ne kararname ile çelişen yasa çıkartabilir” dedi. Baykal bütçe yapma yetkisinin cumhurbaşkanlığına verilmesine ilişkin olarak da "Kişisel hegomonya bütün ülkeye yerleşecek. 700 katrilyonluk bütçeyi tek kişi yapacak. Meclis’e gelecek sözde ama genel başkan olduğu için tıpış tıpış kabul edecekler. Kabul etmesin de göreyim. Davutoğlu o kadar oy aldı ama bak şimdi yok” dedi.

REJİM DEĞİŞTİRECEKLER

16 Nisan referandumuna ilişkin olarak "Halk, kendi devletini kurmak için adım atıyor" sözlerini sert bir dille eleştirerek "İş yönetim değişikliğinden rejime, şimdi de devlet kurmanın telaffuz edilmesine geldi. Devlet kurulacakmış, kararlı bir şekilde oraya gidiyormuşuz. Yani bugüne kadar Türkiye halkın devleti değildi, şimdi halkın devletini kuracaklar. Mustafa Kemal’in, Fevzi Çakmak’ın, 1. Meclis’in, Süleyman Demirel’in, Turgut Özal’ın devleti halkın devleti değildi, şimdi sözde onu kuracaklar. Bu sorumsuz bir adamın lafı değil, rejim tartışmasının üzerine geliyor bu ve artık bir özgüvenle bunu ilan ediyorlar" dedi. 

 

İlgili Haberler
Devlet Bahçeli'den 'hayır' çağrısı
  • Yorumlar 4
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş