Bilim Kurulu Üyesi Ceyhan'dan ligler için hayati uyarı

Bilim Kurulu Üyesi Ceyhan'dan ligler için hayati uyarı
Sağlık Bakanlığı Korona virüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, Türkiye'de liglerin başlatılması kararının büyük sorunları da beraberinde getirebileceğini söyledi.

Mehmet Ceyhan, CNN Türk'te Başak Şengül'ün sorularını cevapladı. Liglerin oynatılması kararının Almanya'dan esinlenerek alındığını söyleyen Ceyhan, Almanya'da da konuyla ilgili büyük tartışmalar yaşandığını söyledi.

İşte Ceyhan'ın açıklamalarından bazı satır başları;

"Ben Türkiye'de de bu işin seyircisiz olsa da oynanmasını ciddi bir risk oluşturacağını düşünüyorum. Şöyle bir şey yapılmadı, bence yapılabilirdi. Mesela sadece Süper Lig'de o da Avrupa Kupası'na katılma şansı olan takımlar için alta bir çizgi çekilebilir ve turnuva şeklinde oynanabilirdi."

"Bölgesel ligler dahil bunu yapmak özellikle insanların seyahati açısından ciddi risk oluşturacak. Bunun taraftarı olmasa bile bir takım bir sürü malzemecisinden tutun bunun yedekleri teknik elemanları bayağı bir ciddi sayıyı oluşturuyor. Bunlar maçta karşı karşıya gelecek. Bu zaten kamplarda bulaşır, seyahatlerde bulaşır."

"BİR FUTBOLCUDA ÇIKARSA HEPSİNİN KARANTİNAYA ALINMASI LAZIM" 

"Mesela tam ligin dördüncü beşinci haftasında lider durumda olan takımın bir oyuncusunda covid-19 pozitif çıktı. Normalde bilgimize göre onunla teması olan herkesin karantinaya alınması lazım, yani izole edilmesi gerekir. Şimdi ne olacak o zaman? Deseniz ki iki hafta daha erteleyelim. İki hafta ertelersiniz üçüncü hafta bir başka takımda çıkar. Bu çok ilginç bir olay esasında.

"BÜYÜK HATA YAPMIŞ OLURLAR" 

"Sayın Sağlık Bakanı biz sorumluluğu almıyoruz, Futbol Federasyonu kendi sorumluluğunu alıp karar verecek dedi. Eğer gerçekten böyle bir karar alacaksa Futbol Federasyonu çok geçmeden kendine hemen bir pandemiyle ilgili danışma kurulu kurması lazım. Yoksa böyle spor hekimleriyle bunları götürmeye çalışırlarsa çok büyük hata yaparlar."

İlgili Haberler

 

 

 

Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş
Tüm Hakları Saklıdır ©
Yeni Çağ Gazetesi

İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel: (0212) 452 40 40
Faks: (0212) 452 40 58