Bir dev daha batıyor; 118 yıllık firma iflas erteleme talep etti

Bir dev daha batıyor; 118 yıllık firma iflas erteleme talep etti
Korona virüs salgınının şimdiki merkezi kabul edilen ABD'de devlet yardımlarına rağmen şirketler birer birer iflas erteleme başvurusu yapıyor.

Korona virüs salgının ardından dev şirketler ekonomik olarak dar boğaza girdi. ABD'de dev markalar peş peşe iflas erteleme başvuruları yapmaya devam ediyor. 118 yıllık geçmişi olan JCPenney, korona virüs nedeniyle iflas erteleme talebinde bulundu.

4 MİLYAR DOLAR BORCU VARDI

Business Insider'da yer alan habere göre JCPenney, karantina nedeniyle 850 mağazasını geçici olarak kapatınca ekonomik anlamda ciddi bir darboğaza girdi. Şirket önce 15 Nisan'da yapması gereken borç ödemesini kaçırdı. 7 Mayıs'da ise ikinci bir ödeme atlandı. Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu'na yapılan başvuruda JCPenney'nin 4 milyar dolar borcu olduğu ve 17 milyon dolar faiz ödemesi yapıldığı belirtildi.

"SALGIN PLANLARIMIZI BOZDU"

CEO Jill Soltau, salgın başlamadan önce yenileme planı stratejisini hayata geçirdiklerini söyleyerek, "Bu kapsamda şirketimizi yeniden inşa etme yolunda önemli adımlar atmıştık. Çabalarımız karşılığını vermeye başlamıştı. Ancak salgın nedeniyle mağazalarımızın kapatılması, ödenmemiş borcun ortadan kaldırılmasını da içeren daha kapsamlı bir adım atmamızı gerektirdi" diye konuştu. Şirket, iflas erteleme başvurusunun bir parçası olarak, 900 milyon dolarlık borçlu finansmanı sağlandığını da duyurdu.

 

 

 

Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş