Camiler ne zaman açılacak?, Okullar ne zaman açılacak?, Konser, Tiyatro ve Sinemalar ne zaman açılacak?, Tam normalleşme ne zaman olacak?

Camiler ne zaman açılacak?, Okullar ne zaman açılacak?, Konser, Tiyatro ve Sinemalar ne zaman açılacak?, Tam normalleşme ne zaman olacak?
Vatandaşlar Camiler ne zaman açılacak?, Okullar ne zaman açılacak?, Kafeler ne zaman açılacak?, Konser, Tiyatro, Sinemalar ne zaman açılacak? sorularının cevabını merak ederken Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında toplanan MYK’da normalleşme süreci ele alındı. Peki Camiler ne zaman açılacak?, Kafeler ne zaman açılacak?, Konser, Tiyatro, Sinemalar ne zaman açılacak?, Tam normalleşme ne zaman?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında önceki gün toplanan  MYK’da normalleşme süreci ele alındı. Hürriyet’ten Gizen Karakış’ın haberine göre, gündeme alınan 4 aşamalı eylem planı şu şekilde. Peki Camiler ne zaman açılacak?, Okullar ne zaman açılacak?, Kafeler ne zaman açılacak?, Konser, Tiyatro, Sinemalar ne zaman açılacak? Tam normalleşme ne zaman olacak? İşte detaylar haberimizde…

berberler-ne-zaman-acilacak.jpg

BERBER, AVM, MARKETLER PAZARTESİ 

Normalleşmenin birinci aşamasında marketler, berberler, kuaförler ve AVM’ler belirli kısıtlamalar kapsamında açılacak. 11 Mayıs’ta yapılacak Bakanlar Kurulu’nda vaka sayısı az olan illerde kısıtlamanın kaldırılmasının gündeme gelmesi ve Bilim Kurulu’nun tavsiyeleri doğrultusunda bir karar alınması bekleniyor. İstanbul, Ankara, İzmir ve Zonguldak’ın ise seyahat kısıtlamasının kaldırılacağı son iller olması bekleniyor.

camiler-ne-zaman-acilacak.jpg

CAMİLER, KAFELER, PANDEMİ HASTANELERİ 

İkinci aşamada sokağa çıkma kısıtlamalarının kademeli olarak kaldırılması planlanıyor. 65 yaş için serbest gün sayısı artacak. Kafe ve lokantalar belli sınırlamalarla hizmet verecek.

Camilerde cuma namazının dış mekan ile birlikte topluca kılınmaya başlaması 12 Haziran olarak değerlendiriliyor. Cuma namazında fiziki mesafe ve maske zorunlu olacak.

Umrenin ise eylülde yapılması planlamalar arasında yer alıyor. Kütüphanelerin de haziranda açılması planlanıyor. Spor müsabakalarının da seyircisiz olarak başlaması planlanıyor. Pandemi hastanelerinin sayıları azaltılacak.

sinema-tiyatro-ve-konserler-ne-zaman-acilacak.jpg

AÇIK HAVA KONSERLERİ VE TİYATROLAR 

Sinema, tiyatro ve açık hava konserler gibi etkinliklerin temmuzda başlaması hedefleniyor. Toplu etkinliklere sayı kısıtlaması ile izin verilmesi de planlar arasında. Konserlerde de birer koltuk boşluk bırakılacak, maske ile izlenebilecek.

Temmuz ayında yapılması planlanan İstanbul Opera Festivali, ağustos ayında yapılması planlanan Bodrum Bale Festivali ve Aspendos Opera Festivali için toplantılar devam ediyor. Spor salonları ve yüzme havuzları bazı kısıtlamalarla açılacak.

okullar-ne-zaman-acilacak.jpg

OKULLAR EYLÜL’DE AÇILIYOR 

Üçüncü aşama 1 Eylül’den başlayıp yıl sonuna kadar devam edecek. 31 Aralık 2020’de kamu tam kapasite olarak çalışacak fakat bazı toplantılar telekonferans ile yapılmaya devam edecek. Okullar açılacak fakat öğrenci ve öğretmenler bazı tedbirlerle okula gidecek. Hijyen kurallarına dikkat edilecek.

Kapalı alanda konser, düğün gibi etkinlikler başlayabilecek. Büyük katılımlı toplantılar da bazı tedbirler ile yapılmaya başlanabilecek.

avmler-ne-zaman-acilacak.jpg

TAM NORMALLEŞME OCAK 2021’DE

Dördüncü aşamanın 2021 yılı ocak ayının ilk haftası başlaması planlanıyor. Dördüncü aşama ile birlikte hayatın artık tam olarak normale dönmesi hedefleniyor.

Maske ile ilgili zorunluluklar neredeyse hiç olmayacak. Tüm noktalara uçuş serbestisi sağlanacak. Hijyen kurallarına ise dikkat edilmeye devam edilecek.

tam-normallesme-ne-zaman-olacak.jpg

İlgili Haberler

 

 

 

Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş
Tüm Hakları Saklıdır ©
Yeni Çağ Gazetesi

İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel: (0212) 452 40 40
Faks: (0212) 452 40 58