Dolar ve euroyu 3 gün önceden bilen Remzi Özdemir son rakamları açıkladı!

Dolar ve euroyu 3 gün önceden bilen Remzi Özdemir son rakamları açıkladı!
Doların, euronun hareketlerini 3 gün önceden bilen adam Remzi Özdemir, TUİK'in işsizlik raporunu Yeniçağ'a yazdı.

İşte Remzi Özdemir'in o yazısı:

TUİK şapkadan deve çıkarttı

Türkiye İstatistik Kurumu TUİK’in açıkladığı  Nisan ayına ait işsizlik verileri tartışılmaya devam ediyor. Son 1 yılda 1 milyon 59 bin artan nüfusa karşı işgücü 3 milyon 13 bin kişi azaldı. TUİK tüm bu rakamlara rağmen Nisan ayı için  geçen yılın aynı dönemine göre 427 bin kişi azalarak 3 milyon 775 bin kişi olarak açıkladı.

Ortada artan nüfus ve işgücü azalması olmasına rağmen resmi rakamın düşük çıkması TUİK’in bir kez daha tartışılır bir kurum olmasına neden oldu.  Devlet İstatistik Kurumu iken, Ali Babacan’ın bulunduğu ekonomi yönetimi tarafından TUİK’e dönüştürülen kurum  son bir yıldır sadece piyasaları değil ayna zamanda usta istatiksikcileri de şaşırtıyor. TUİK’in temelini atan dönemin ekonomi bakanı ve şimdiki DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, önceki gün bir toplantıda bu kurumun verilerine güvenmemesi nedeniyle takip etmediğini söylemişti.

İşte TUİK’in son işsizlik verisinde yanıt bulunamayan sorular:

-Son bir yılda nüfus 1 milyon 59 bin kişi arttı. Aynı zamanda işgücü yaşı gelen kişi sayısı da benzer oranda arttı.  Oysa TUİK işsiz sayısının  427 bin kişi azaldığını açıkladı. Artan nüfus ve azalan 3 milyon işgücüne rağmen düşüş istatistik ilmi açısından açıklanacak bir veri değil.

-Yine işgücüne katılma oranı ise 5,7 puanlık azalış ile yüzde 47,2 olarak gerçekleşti. Aradaki 5.7’lik fark ne oldu? Yani 5.7 oranındaki insanlar Türkiye’yi mi terk etti, kendi işini mi kurdu yoksa işsiz de kayıtlara mı geçmedi?

-İstihdam edilenlerin sayısı 2020 yılı Nisan döneminde, bir önceki yılın aynı dönemine göre 2 milyon 585 bin kişi azalarak 25 milyon 614 bin kişi, istihdam oranı ise 4,9 puanlık azalış ile %41,1 oldu.

-İşsizlik verisinin baz alındığı Nisan ayı döneminde bir çok ilde dışarı çıkma yasağı vardı, istihdam edilenlerin sayısı tarım sektöründe 491 bin, sanayi sektöründe 209 bin, inşaat sektöründe 361 bin, hizmet sektöründe 1 milyon 524 bin kişi azaldı. İstihdam edilenlerin %17,5’i tarım, %20,9’u sanayi, %4,9’u inşaat, %56,7’si ise hizmet sektöründe yer aldı. Tüm bu azalışa rağmen işsizlik nasıl düştü?

-Ülke iş üretemiyor. İşten çıkarılma yasak olmasına rağmen istihdam sürekli düşüyor. Bunu rakamları manipüle ederek işsizlik azalıyor şeklinde sunmak dünyanın hukuk olan her yerinde suçtur

  • Yorumlar 5
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş