Dünya bu ülkeyi konuşuyor: Hükümet adım atmayınca sokak çeteleri sokağa çıkma yasağı ilan etti

Dünya bu ülkeyi konuşuyor: Hükümet adım atmayınca sokak çeteleri sokağa çıkma yasağı ilan etti
Brezilya’da hükümetin korona virüsle mücadele için sokağa çıkma yasağının ilan etmemesinin ardından devreye organize suç çeteleri girdi. Rio de Jenerio şehrinde gecekondu mahallelerinde suç çeteleri sokağa çıkma yasağı ilan etti.

Korona virüs salgınının 34 can aldığı Brezilya’da hükümet sokağa çıkma yasağı ilan etmeyince devreye organize suç çeteleri girdi. Ülkenin en büyük şehirlerinden Rio de Jenerio’da ‘Favela’ olarak bilinen gecekondu mahallelerinde yerel saatle akşam saat 8’den itibaren sokağa çıkma yasağı ilan edildi. Suç çeteleri halktan yasağa uymasını istedi.

Brezilya'nın çeteleri favelalarda sokağa çıkma yasağı ilan etti: Doğru şeyi hükümet yapamıyorsa, organize suç yapar

Güney Amerika'nın en büyük ülkesinde ilk yeni tip koronavirüs (Kovid-19) vakasının saptandığı 26 Şubat'tan bugüne vaka sayısı 1924'e, ölü sayısı 34'e çıkarken, milyonlarca kişinin yaşadığı gecekondu mahalleleri favelalarda organize suç çeteleri sokağa çıkma yasağı ilan etti.

Rio de Janeiro şehrinin favelalarında dolaşan mesajlarda çetelerin yerel saatle 20.00'den itibaren dayattığı sokağa çıkma yasağına halktan uymaları talep ediliyor.

Tehditkar üslupla dile getirilen bu mesajlardan birinde " Rio das Pedras, Muzema ve Tijuquinha sakinlerinin dikkatine! Akşam 8'den sonra sokağa çıkma yasağını ihlal eden, bir dahaki sefere saygı göstermeyi öğrenecek" deniliyor.

Bir başkası "Halk için en iyisini istiyoruz. Hükümetin duruma el koyma kapasitesi yoksa, organize suç halleder" diye meydan okuyor.

Brezilya'nın aşırı sağcı Devlet Başkanı Jair Bolsonaro, ABD Başkanı Donald Trump ve Britanya Başbakanı Boris Johnson gibi koronavirüsü ciddiye almayıp 'gribin hafifi' diye nitelerken, halkın evde kalması ve işyerlerinin kapanması yönünde çağrı yapmayı bile reddediyor. Sadece daha fazla fon kullanabilmek için Kongre'den acil durum ilanı talep etmiş olan Bolsonaro, yakın çevresinden birçok kişinin virüsüne yakalanmasına rağmen, kendi testinin negatif çıktığını söylüyor.

Brezilya'da özellikle uyuşturucu ticaretini ellerinde tutan organize suç örgütleri, özellikle favelalara ve hapishanelere hükmediyor.

Çete mesajlarında uyarılan Rio'nun üç büyük favelasında doğru düzgün su-kanalizasyon şebekesi bulunmamasından ötürü hijyenden eser olmadığı gibi hemen hiç sağlık hizmeti de verilmiyor.

Şehrin zengin semtlerine bakan tepelere kurulan favelalarda, Rio nüfusunun dörtte birine tekabül eden 1.5 milyon kişi yaşıyor.

2002'de aynı isimli filme konu olan Tanrı Şehri isimli semtte cumartesi günü bir Kovid-19 vakası teyit edildi.

Halk sağlığı araştırma merkezi Fiocruz'un uluslararası ilişkiler direktörü Paulo Buss, "İronik olan, uçakla zenginlerin getirdiği hastalığın yoksullar arasında patlama göstermesi" değerlendirmesini yaptı.

  • Yorumlar 1
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş