e-ticaret pazarında aslan payı teknoloji ürünlerinin

e-ticaret pazarında aslan payı teknoloji ürünlerinin
21 milyon vatandaşın kullandığı e-ticarette hacim 42.2 milyar liraya ulaşırken alışveriş severlerin ilgi gösterdiği kategorilerin başında ise teknoloji ürünleri yer alıyor.

İstanbul Bilişim’in açıkladığı  Türkiye’nin teknoloji haritasını verilerine göre Türkiye’de internet kullanıcılarının yüzde 43’ü online ticareti tercih ediyor.

Türkiye’de internet erişimine sahip olan 48 milyon kişinin yüzde 43’ü elektronik ticaret kanalları üzerinden alışveriş yapmayı tercih ediyor. Türkiye’de yaklaşık 42.2 milyar liraya ulaşan e-ticaret hacmi içinde alışveriş severlerin ilgi gösterdiği kategorilerin başında ise teknoloji ürünleri yer alıyor.

1,500 liralık sepet ortalaması ile başı Marmara Bölgesi çekiyor. Ülke genelinde en çok rağbet edilen teknolojik ürün kategorisinde ise telefon öne çıkıyor.

EN ÇOK SİPARİŞ İSTANBUL’DAN

Teknoloji ürünlerine en çok rağbet gösteren ilk üç şehir İstanbul, Ankara ve İzmir.  Bu sıralamaya göre ilk sırada yer alan İstanbul yılda yaklaşık 50 bine yakın sipariş adedi ile diğer şehirleri geride bırakıyor.

Balıkesir siparişlerini yükselterek 8.sırada yer alıyor.

EN ÇOK TELEFON ALINIYOR

Ülke genelinde en çok telefon kategorisi ilgi görüyor. Marmara, İç Anadolu ve Ege bölgeleri tercihini telefondan yana kullanıyor.

Marmara Bölgesi ortalama 2,000 liralık telefon satın alımını gerçekleştirirken, İç Anadolu ve Ege bölgesi 1,800 lira ortalamasıyla telefon alıyor.

İstanbul hem masaüstü hem de dizüstü bilgisayar satışının en fazla yapıldığı il. Masaüstü bilgisayar tercihinde ikinci sırayı Bursa alırken, dizüstü bilgisayarlarda ise İstanbul’u Ankara takip izliyor.

SON DÖNEMİN YÜKSELEN TRENDİ OYUN BİLGİSAYARLARI

Teknoloji ürünlerinde en hızlı yükselen ürünleri oyun bilgisayarları temsil ediyor. Dünyadaki oyun pazarı 100 milyar dolar büyüklüğe sahip ve bu rakam her yıl yüzde 7 oranında artıyor.

Türkiye’de ise bu hacim 750 milyon dolar civarında seyrediyor, ancak büyüme oranlarına baktığımızda sektörün 2018 yılında yüzde 30 seviyelerini yakalayarak 1 milyar dolara çıkması bekleniyor.

Toplamda 29 milyon Türk oyuncu bulunuyor. Bu da her 3 kişiden 1’inin oyun oynadığını ifade ediyor.

Verilere göre geçtiğimiz yıl kullanıcıların en fazla satın aldığı oyun aksesuarı mouse oldu.

Oyun aksesuarları en çok İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa ve Antalya’da rağbet görüyor. Doğu illeri ise en son sırada yer alıyor.”

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş