HaberTürk yazarı Muharrem Sarıkaya'dan bomba iddia: "AKP'li vekiller Erdoğan'ın kararına karşı"

HaberTürk yazarı Muharrem Sarıkaya'dan bomba iddia:
HaberTürk yazarı Muharrem Sarıkaya, AKP içinde çok sayıda ismin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın bizzat talimat verdiği 'çoklu baro sistemi'ne karşı durduğunu yazdı.

HaberTürk yazarı Muharrem Sarıkaya, bugünkü yazısında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın barolarla ilgili kararının AKP'yi ikiye böldüğünü ifade etti.

"BİRÇOK AÇIDAN SORUN YARATMASI MUHTEMEL"

Bu talebin partide sorunlar yaratacağına vurgu yapan Sarıkaya, "AK Parti yönetiminde dile getirilen sendika benzeri baro sisteminin birçok açıdan sorun yaratması muhtemel. Bunların başında da 'adli müzaheret' diye de bilinen adli yardım ve avukatlara ilişkin disiplin konusu geliyor. Diğer konular bir kenara konulsa bile, bir davaya talep yardım için atanacak avukat bu durumda hangi barodan olacak. Veya bir disiplin kovuşturmasında avukatın soruşturmasını hangi baro yapacak." dedi.

Sarıkaya yazısında şunları görüşleri kaydetti: 

Meslek grupları faaliyetleri dışına çıkılırsa ne yapılacağı da Anayasa’nın aynı hükmünde sanki bir kanun maddesi gibi tarif ediliyor:

“Amaçları dışında faaliyet gösteren meslek kuruluşlarının sorumlu organlarının görevine, kanunun belirlediği merciin veya Cumhuriyet savcısının istemi üzerine mahkeme kararıyla son verilir ve yerlerine yenileri seçtirilir.”

Milli güvenliğe ilişkin acil bir durum söz konusuysa “kanunla yetkilendirilen kurum tarafından faaliyeti ve yönetiminin men edilebileceğinin” altı çiziliyor.

"ÇOK SAYIDA İSİM ERDOĞAN'IN TALİMATINA KARŞI"

Nitekim Türkiye maddenin bu son hükmünün uygulamasıyla yakın geçmişte İstanbul Barosu’nda karşılaştı.

O nedenle AK Parti içinde çoklu baro sistemine karşı duran sayısı da epey fazla.

Onun için nispi temsil sistemine, yani milletvekili seçimine benzer şekilde oyların sıralı bölümüyle yönetimde temsil olanağının yakalandığı sistemin daha faydalı olacağını belirten sayısı da oldukça fazla…

 

 

 

Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş
Tüm Hakları Saklıdır ©
Yeni Çağ Gazetesi

İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel: (0212) 452 40 40
Faks: (0212) 452 40 58