İsrail bebekleri öldürürken Araplar neden petrol silahını kullanmıyor?

İsrail bebekleri öldürürken Araplar neden petrol silahını kullanmıyor?

Gazeteci Orhan Uğuroğlu, Mehmet Şimşek’in Arap devletleri ile ilgili yaptığı bir paylaşımı alıntılayarak, Arapların sivilleri öldüren İsrail’e karşı petrol ambargosu getirmesi gerektiğini vurgulayarak isyan etti.

7 Ekim’de Hamas’ın İsrail’e saldırmasının ardından İsrail art arda Gazze’yi bombalıyor. Savaşta 17. gün geride kaldı. Savaş ve insanlık suçu işleyen İsrail , Gazze’de binlerce sivili acımasızca öldürdü ve öldürmeye de devam ediyor.

İsrail ile Filistin arasında yeniden başlayan çatışmalarla beraber1973 petrol ambargosuna benzer bir durumun yeniden yaşanıp yaşanmayacağı merak konusu oldu.

Gazeteci ve yazar Orhan Uğuroğlu konuyla ilgili dikkat çeken bir paylaşım yaptı.

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in Arap devletleri ile ilgili yapığı paylaşımı alıntılayan Orhan Uğuroğlu, Arap devletlerine isyan ederek neden İsrail’e karşı petrol ambargosu yapılmadığını sordu.

Uğuroğlu, 1973’teki petrol ambargosuna da değinerek Bakan Şimşek’e “Bırak para dilenmeyi “Petrol Ambargosu” ile 1973’te Yamani gibi savaşı durduracak Petrol Silahını kullanmaları için çağrı yap.” dedi.

Gazeteci Uğuroğlu’nun paylaşımı şu şekilde:

İsrail bebekleri öldürürken Araplar neden petrol silahını kullanmıyor.

Arap parasının canı cehenneme @memetsimsek.

İsrail her gün Gazze’de Filistinlilere bebek genç yaşlı demeden soykırım yapıyor.

Araplar seyrediyor.

Bırak para dilenmeyi “Petrol Ambargosu” ile 1973’te Yamani gibi savaşı durduracak Petrol Silahını kullanmaları için çağrı yap.

aay.jpg

Mehmet Şimşek’in paylaşımı ise şöyle:

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Katar ve Suudi Arabistan’ı kapsayan körfez ülkeleri programımıza başladık. İlk olarak Abu Dabi’de BAE Yatırım Bakanı Sn. Mohamed Hassan Al Suwaidi ile verimli bir görüşme gerçekleştirdik. İkinci durağımız olan Katar’da Maliye Bakanı Sn. Ali bin Ahmed Al Kuwari ile bir araya geldik. Ardından Expo Doha 2023 Genel Sekreteri Sn. Mohammed Ali Al Khouri ile bir araya gelerek organizasyon hakkında bilgi aldık. Fuar alanında bulunan ve çok kısa sürede inşa edilen ‘Türkiye Merkezini’ ziyaret ettik. Çok etkileyici idi.

‘Türkiye Yatırım Yüzyılı’ kapsamında Katar Büyükelçiliğimiz ve Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi Başkanlığı’nca organize edilen “Türkiye Your Resilient Partner” programında 200’ün üzerinde yatırımcı ve finans dünyası temsilcisine ülkemizdeki yatırım fırsatlarını anlattık. Bugün de Riyad’da Future Investment Initiative konferansına katılıyoruz.

yaa.jpg

1973 PETROL AMBARGOSU

1973 yılında İhraç Eden Arap Ülkeleri Birliği'nin (OAPEC) Yom Kippur Savaşında ABD’nin İsrail Ordusuna destek vermesine karşılık olarak petrol ambargosu ilan etti. 1973 petrol ambargosu, OPEC’in Arap üyelerinin İsrail’e destek olan Batılı ülkelere petrol ihracatını kısmı olarak askıya almasıyla başlamıştı.

OAPEC, ABD ve savaşta İsrail’den yana tavır sergileyen ülkelere artık petrol ihraç etmeyeceğini bildirir.

32433307.jpg

01.jpg

İlgili Haberler